Hewlett Packard Enterprise HPE

Hp Configuration Management Out of Band Management Console -3

Intel in geliştirdiği vpro teknolojisi sayesinde makinalarımız kapalı dahi olsa power seçeneklerini kullanabiliyorduk. Sadece web arayüzünü kullanarak yapabildiklerimizi bundan önceki makalemde incelemiştik. Sistem yönetim yazılımları kullanarak daha fazla opsiyondan yararlanabiliriz. Bu makalemde HP Out Of Band Management yazılımının devamını inceliyor olacağız.

İlk makalemde HP OOB ile provision edilmiş makinaların genel özelliklerini inceledik. İkinci makalemde basit SD Filter hazırlamayı,  policy lerde bu filter lar nasıl kullanılır, policy nasıl deploy edlir incelemiştik. Bu makale sonunda rate limit nasıl policy oluşturup download hızını ayarlayabiliyor olacağız.

Öncelikle rate limit ile alakalı filter lar hazırlayalım, hatırlamak istersek system üç aşamadan oluşuyordu:

Filter hazırla

Policy hazırla bu filter I kullan

Policy deploy edilir

image001

Resim -1

Öncelikle AMT özelliği taşıyan client makinama, herhangi bir kaynaktan yaklaşık 100 MB lık bir download yaptırıcam(Bunu geçen paket sayısını gösterebilmek için yapıyorum, sonraki tüm uygulamalarda bu değeri kullanabiliriz)

 

image002

Resim -2

 

192.168.0.40 ip adresli makinadan download edilecek,ya da tüm network bağlantılarında geçen paket sayısını kontrol etmek istiyorum.

image003

Resim -3

Paket sayılması için gerekli filter hazırlandı.

 

image004,

Resim -4

Paketlerin sayılması için gereken filter ı kullanacak policy hazırlanacak.

 

image005

Resim -5

Varsayılan olarak tüm paketler geçsin istiyorum,

 

image006

Resim -6

 

image007

Resim -7

Policy hazırlandı, şimdi ilgili adresten paylaşıma açık olan klasörümüzü kopyalayalım.

 

image008

Resim -8

 

image009

Resim -9

 

Kopyalama bittiğinde active policy bölümünde paketleri sayan ayrıntıya bakalım.

 

image010

Resim -10

10 sn lik zaman diliminde toplam 61906 gibi IP paketi geçtiğini görebiliyoruz. Ortalama bir değer olarak görmek istedğimizde 6000 IP Paketi/saniye gibi bir değer yakaladık. Bu değere göre rate limit koyabiliriz artık.

 

image011

Resim -11

Şimdi rate limit filter ımızı hazırlayalım. Çok acımasız olacak ama saniyedeki paket sayısının 10 tane olmasını istiyorum. Kaba bi hesapla 6000 tane geçerken 10 sn sürüyorsa, 10 tane geçtiğinde kaç saniye J süreceğini tahmin edersiniz.

 

 

image012

Resim -12

 

image013

Resim -13

 

image014

Resim -14

Policy hazırlanınca bunu makinamıza deploy edelim.

 

image015

Resim -15

 


image016

Resim -16

 

image017,

Resim -17

 

image018

Resim -18

 

image019

Resim -19

Rate limit koyduktan sonra aynı klasörün kopyalanması ilk görünürde 45 dakika gibi bir sure hesaplanıyor, artık kaç dakika sürecek bilemiyorumJ

image020

Resim -20

Bu makalemde HP OOB Management konsolunu kullanarak filter ve policy uygulamalarına örnek vermeye çalıştım. Bir sonraki devamı niteliği makalemde, filter ve policy örneklerine devam edeceğiz.

İyi çalışmalar

Türker ATA
[email protected]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.