Haberler

Hepsiburada Nasdaq’ta halka açıldı

Hepsiburada Nasdaq halka arzında 3,9 milyar dolar değerlemeye ulaştı

Hepsiburada’nın ABD Nasdaq borsasındaki halka arzı hisse başı 12 dolardan gerçekleşti. Halka arz büyüklüğü 738 milyon dolar olurken şirketin değerlemesi 3,9 milyar dolara ulaştı.

Online alışveriş platformu Hepsiburada.com’un kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Nasdaq Borsasındaki halka arzın hisse başı 12 dolardan gerçekleştiğini, değerlemenin 3,9 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Çevrimiçi basın toplantısında konuşan Hanzade Doğan Boyner, “Halka arz gelirini sadece Türkiye’de değil yakın ve yüksek büyüme potansiyelli pazarlarda da hizmetlerimizi büyütmek için kullanacağız” açıklamasını yaptı. Doğan “Örneğin Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa’da güçlü pazarlar var” ifadelerini kullandı.

Halka arz büyüklüğü 738 milyon dolar

Franklin Resources Inc. iştirakinin de hissedarı olduğu, resmi ismi D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret AŞ olan ve Nasdaq’da halka arz edilen ilk Türk şirketi olan Hepsiburada’nın halka arz büyüklüğü 738 milyon dolar oldu.

Bu büyüklüğe talep gelmesi durumunda ayrılan ek satış da dahil oldu. Şirketin sağladığı bilgilere göre 326 milyon adet hissesinin yüzde 20’sini 11-13 dolar fiyat aralığından halka arz eden Hepsiburada sermaye artırımı aracılığıyla net 470 milyon dolar elde edecek.

Halka arz koronavirüs önlemlerinin online alışverişte gelirlerin katlandığı bir dönemde yapıldı. Online perakendenin payı Türkiye’de toplam perakende içinde yüzde 10’u bulurken Avrupa’da bu oran yüzde 20 seviyesinde.

Halka arz aynı zamanda Türk teknoloji şirketlerinin uluslararası çapta güçlü yatırımcı ilgisini çektiği ve milyarlarca dolar değerlemeye ulaştığı bir döneme de denk geldi.

“Geçtiğimiz sene 17 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştık”

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, halka arzla birlikte, daha kurumsal bir yapıya kavuşarak, güçlenen sermaye yapısıyla müşteri odaklı iş süreçlerini ve hizmetlerini sürekli geliştirerek büyüme ve başarıyı sürdürülebilir kılmak istediklerini aktardı.

Emirdağ, “Platformumuzda yer alan 45 bini aşkın iş ortağımızla birlikte, geçtiğimiz sene yüzde 100’ün üzerinde büyüme kaydederek 17 milyar TL’lik işlem hacmine imza attık.” ifadelerini kullandı

Kaynak: bloomberg

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.