Haberler

Google’ ın Yeni Chrome Eklentisi Sayesinde Çalınan Şifreler Hakkında Uyarılacağız

Google, yıl sonuna kadar tarayıcısına hack şifre uyarı sistemini eklemeyi planlıyor. Aynı eklenti bu ay Firefox tarafından da yayınlanacak.

Google, Chrome’a uyarı sistemi de içerecek olan bir web tabanlı şifre Denetleyicisinin çalışmalarına başladığını duyurdu.

Parola Denetleyicisi adı verilen bu hizmet, Chrome’un kendi şifre yöneticisinde depolanan kullanıcı adı ve şifre bilgilerini inceleyecek ve genel olarak bilinen veri ihlallerine maruz kalan kimlik doğrulama problemlerini rapor edecek.

Chrome, kullanıcı şifre verileri kaydettikten sonra sürekli senkron olarak güncelleme yapar. Kullanıcılar bu bilgilerinin tamamına ulaşmak istediklerinde password.google.com adresinden ulaşabilirler.

Parola kontrolü talebinde bulunulduktan sonra, Google sonuçları Chrome’a döndürür, önceden belirlenmiş olan kullanıcı adı – şifre çiftlerine dayanan hesap listelerinde, kullanıcı bir şifreyi tekrar kullandığı hesaplara otomatik olarak gönderir.

Ancak Google, geçen ay Chrome 77’yi yayınladığında söylediği gibi, hack şifre uyarı sistemini kurmayı planlıyor. Ancak halen detayları net değil. Açık kaynak kodlu bir geliştirici olan Firefox’da aynı plan içinde olduğunu açıkladı.

Eklentiyi açmak için, adres çubuğuna chrome: // flags yazın;  Enter tuşuna basın; arama alanına şifreleri yazın; Parola Kaçak Tespiti öğesini bulun’a tıklayın ve bunun sağında, açılır listeden etkin seçeneğini seçin. Son olarak, Chrome’u yeniden başlatın.

Alarm sisteminin etkin olduğunu doğrulamak için ana menüden Ayarlar’ı seçin (sağdaki dikey üç nokta altında); Otomatik Doldurma altındaki parolaları seçin; ve şifreyi kontrol et güvenlik öğesini arayın. Sağa tarafta bulacaksınız.

Karşınıza şifreleri kontrol et butonu çıkacaktır, tıkladığınızda tarayıcıda açık olan web sitesi üzerinde çevrimiçi şifre kontrolünü aktif etmiş olacaksınız.

Chorome 79 Sürümü için;

Geçtiğimiz ay Google, hack-şifre uyarısını Chrome 78’e eklemeyi planladığını ve ardından 22 Ekim’de gönderileceğini söyledi.

Salı günü Chromium hata raporlarının birinde, özellik “tüm platformlar için M79’da başlatılıyor” olarak belirtildi. M79, 10 Aralıkta piyasaya sürülecek olan yılın son sürümü Chrome 79 anlamına geliyor.

Eğer mozilla da aynı eklentiyi yapacaksa, Google dan önce hack şifre uyarı sistemini firefox da görebileceğiz.

22 Ekim’de piyasaya sürülmesi planlanan Firefox 70, daha önce birbirinden ayrı iki işlevi bir araya getirecek. Bunlardan biri şifre görüntüleme ekranı ve hack şifre koruma sistemi.

Şaşırtıcı olmayacak olan ise, Google’ın kurumsal yönetim vurgusu dikkate alınmaksızın,  “PasswordLeakDetectionEnabled”,eklentisini bilgi teknolojileri yöneticileri için kullanıma sunacak olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.