Haberler

Google Nest'e Bağlı Xiaomi Kameralarında Güvenlik Açığı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, son 10 yılda insanlığın başına gelen en dikkat çekici gelişmelerden birisi internete bağlı cihazlar olmuştur. Bu gelişme iyi birşey olsa da, kişisel bilgiler açısından yüksek güvenlik ve gizlilik riski de bulunmaktadır.

Son zamanlarda yaşanan bir güvenlik açığında, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi tarafından üretilen akıllı IP kameraların, Xiaomi kullanıcılarının görüntülerini herhangi bir izin olmadan başka kullanıcılarla rastgele paylaştığı ortaya çıktı.

Bir Reddit kullanıcısı, Google Nest Hub üzerinde kendisinin kullandığı Xiaomi IP kamera görüntüleri yerine, rastgele başka kullanıcıların görüntülerini aldığını belirtti.

Reddit kullanıcısı bu iddiasını doğrulamak için Nest Hub ekranında görünen diğer insanların evlerini, sandalyede uyuyan yaşlı bir yetişkini ve beşikte uyuyan bir bebeği gösteren bazı fotoğraflar paylaştı.

Sorunun Xiaomi akıllı IP kameralar ile Google Nest Hub arasındaki bağlantıyı sağlayan uygulamada olduğu tahmin ediliyor.

Android Police’e sunulan bir açıklamaya göre, Google’ın sorunun farkında olduğu ve çözüm için Xiaomi ile iletişim kurduğu, ancak Xiaomi’den henüz yanıt gelmediği belirtildi.

Google önlem olarak, Xiaomi cihazlarının Nest Hub ve yardımcı uygulamalarına erişimini geçici olarak devre dışı bıraktı.

Hatanın Google Nest Hub’a bağlı tüm Xiaomi kameralarını etkilemediği görülsede, kullanıcıların bir yama gelene kadar kameralarının Google Nest Hub ile olan bağlantılarını kaldırmaları önerilir.

Kaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.