Haberler

Google Maps’in Yeni Rakibi Overture Maps Yayınlandı!

Google Maps’e karşı yeni rakip olacağı düşünülen Overture Maps, 59 milyon bölge verisiyle kullanıcıların hizmetine açıldı. Amazon, Meta, TomTom ve Microsoft tarafından geliştirilen uygulamanın büyük rağbet görmesi bekleniyor! İşte detaylar…

Google, 2005 yılından bu yana aralıksız olarak aktif olan Maps hizmetiyle birlikte kullanıcılarına fayda sağlamaya devam ediyor. Navigasyon ve harita özellikleriyle büyük yarar sağlayan uygulama dünya lideri haline gelmişken beklenmedik bir rakibi ortaya çıktı. Amazon, TomTom, Meta ve Microsoft tarafından geliştirilen Overture Maps isimli sistem kullanıcıların hizmetine yayınlandı. Güncel raporlar ise herkesi şaşırtmış durumda!

Overture Maps, açık kaynaklı olan ve geliştiricilerin ücretsiz olarak kullanabildiği bir sistemdir. Yapı, OpenStreetMap üzerine inşa edilerek kullanıcıların hizmetine sunuldu ve 59 milyon verisiyle yayınlanmaya başladı. Özellikle böyle bir sistemin inşa edilmesi konusunda ilki başarabileceği gözüken şirketler, haritalamada da Google Maps’in önüne geçebileceğini düşünüyor.

İlginizi Çekebilir: Google Haritalar Yakıt Dostu Özelliğiyle Geliyor

Overture Maps, Gezegenin En Akıllı Haritası Olmak İstiyor!

Overture Maps yayınlanmasıyla birlikte 780 milyondan fazla yapı ile erişime açıldı. Kullanıcılarına farklı ve değişik bir arayüz sağlayan sistem, özellikle kolaylığı benimsemiş durumda. Bununla birlikte Google Maps ve Apple Maps tarafına duyulan bağlılığında büyük oranda azalacağı düşünülüyor.

Overture Maps, Google Maps’e kıyasla daha farklı özellikleriyle öne çıkıyor. Bu özelliklerinin ilk başında açık kaynaklı bir proje olması gelmekte. Bilindiği üzere Google Maps, geliştiricilere ücretli veri paylaşımı yapmaktaydı. Overture Maps ise bu konuda ücretsiz olarak fayda sağlayabilmesi geliştiriciler ile hızla yükselmesine yol açabilir.

Teknoloji devlerinin ortak girişimi çarşamba günü itibariyle haritalama için ilk sürümünü yayınladı. Gelecek zamanlarda daha da ilerleyeceği düşünülen sistemin özellikle diğer uygulamalara nasıl etki edeceği de merak ediliyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu