Haberler

Google, Mandiant’ı Satın Aldı!

Google, bugün yaptığı açıklama ile önemli bir siber güvenlik şirketi olan Mandiant’ı 5,4 milyar dolara satın almak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Satın alma işlemi tamamlandığında, ticari müşterileri için “uçtan uca güvenlik paketi” sunabilmesini sağlamak için Google’ın Bulut ekibine dahil edilecek. Mandiant CEO’su Kevin Mandia, anlaşmanın “kuruluşların, karmaşık güvenlik ürünleri karışımını etkin, verimli ve sürekli olarak yönetmelerini ve yapılandırmalarını” sağlayacağını söyledi. Google’ın bulut platformunu bir çok sayıda büyük firma hali hazırda kullanmakta.

Mandiant, muhtemelen herkesin konuştuğu bir Google servisi olmayacak ancak istenmeyen güvenlik sorunları yaşandığında Google’ın elini güçlendirecek bir koz olacağı düşünülmekte. Mandiant firması adını SolarWinds saldırısını keşfederek duyurmuştu. Ayrıca şirket, devlet makamlarını içeren yüksek profilli saldırılar üzerinde çalışmak için büyük bankalar ve hükümetlerle birlikte çalışmakta. Mandiant, 2013 yılında satın alınmadan önce FireEye‘ın bir parçasıydı.

Geçtiğimiz günlerde Bloomberg tarafından yapılan haber de Mandiant’ı, Microsoft firmasının satın alabileceği konuşulmaktaydı. Bu haberin üzerinden bir ay geçmeden ise Google tarafından satın alma hamlesi gerçekleştirildi. Google bu anlaşmaya oldukça fazla önem veriyor olmalı çünkü Motorola’yı satın almasının ardından şirket en büyük ikinci alım yatırımını Mandiant için yapmış oldu.

Satın alma, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından analistlerin siber güvenlik sektöründe öngördüğü birçok şeyden ilki. Analistler ve hükümet yetkilileri, jeopolitik gerilimler arttıkça Rusya ve diğerlerinden bir siber saldırı dalgası beklediklerini söylediler.

Wedbush analisti Dan Ives Salı günü yazdı;

“Siber güvenlik için muazzam bir büyüme zemininde ve Rusya’nın kötü aktörlerinden/ulus devlet saldırılarından kaynaklanan bu Ukrayna işgali sırasında görülen daha fazla arka rüzgarda, bugünün anlaşmasının, bulut alanını potansiyel olarak ileride olan devasa bir konsolidasyon aşamasının buzdağının görünen ucu olduğuna inanıyoruz.”

Mountain View, California merkezli Alphabet Inc.’in bir yan kuruluşu olan Google, bu yıl tamamlanması beklenen nakit anlaşmada Mandiant hissesi başına 23 dolar ödeyecek. Fiyat, şirketler arasındaki bir anlaşmayla ilgili spekülasyonların ilk kez su yüzüne çıktığı Şubat ayı başlarında Mandiant’ın hisse fiyatına göre %57’lik bir primi temsil ediyor.

Reston, Virginia merkezli Mandiant ve 5.300 çalışanı, işlem biter bitmez Google Cloud’a katılacak.

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, “Mandiant markası, sürekli değişen bir ortamda kendilerini güvende tutmak isteyen kuruluşlar için eşsiz bilgilerle eş anlamlıdır” dedi. “Bu, uçtan uca bir güvenlik operasyonları paketi sunmak ve dünyanın en iyi danışmanlık kuruluşlarından birini genişletmek için bir fırsat.”

Kaynak: vuub, sanalkral

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.