Haberler

Google, Kullanılmayan Gmail Hesaplarını Silecek: 1 Aralık’ta Başlıyor!

İnternet devi Google, Mayıs ayında başlattığı yeni bir politika ile kullanılmayan ya da herhangi bir etkinlik bulunmayan Gmail hesaplarını sileceğini duyurmuştu. 1 Aralık 2023 itibariyle bu politika hayata geçecek ve binlerce Gmail hesabı tamamen silinecek. Konu hakkında detaylar ve hesabın silinmemesi için yapılması gerekenler içeriğimizde.

Gmail görseli

Gmail, en çok kullanılan e-posta araçlarından birisi konumda. Aynı zamanda Google hesabı olarak tanımlanan Gmail, birçok farklı uygulamaya girişte pratiklik kazandırıyor. Kişilerin birden fazla Gmail hesabına sahip olması ve dünya üzerinde milyarlarca farklı Gmail hesabının olması, bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Google, güvenlik gerekçeleri nedeniyle 2 yıldan uzun süredir giriş yapılmayan Gmail hesaplarını silme kararı aldı. İlk defa Mayıs ayında duyurulan bu politika, önümüzdeki günlerden itibaren uygulamaya konulacak. 1 Aralık 2023 tarihi itibariyle 2 yıl boyunca herhangi bir etkinlik olmayan Gmail hesapları, Google tarafından kalıcı olarak silinmeye başlanacak. Bu durum, sadece mail hesabının ve e-postaların değil, Google Drive dosyalarının, yedeklenmiş fotoğraf ve kişilerin de silinmesi anlamına geliyor.

Gmail hesabının silinmemesi için neler yapılabilir?

Google’ın Gmail hesaplarını silmesinin temel nedeni hesapta herhangi bir etkinliğin olmaması. Şirket, etkin olmayan hesapların 2 faktörlü doğrulama gibi güvenlik önlemlerini de kullanmadığını analiz ederek saldırıya uğrama riskinin daha fazla olduğunu düşünüyor ve bu işlemi tamamen güvenlik gerekçesiyle uyguladığını söylüyor. Gmail hesabının silinmemesi için ne yapmalı sorusunun cevabı da burada gizli; hesabınızın etkin olması. Hesabınızı etkin konumda tutmak için şu önlemleri alabilirsiniz;

  • Kurtarma e-postası ve kurtarma telefonu ekleyerek hesapla ilgili olası değişikliklerde mail ve SMS alabilirsiniz,
  • Gmail hesabınızla, yani Google hesabınızla YouTube’da video izleyerek etkinlik sürenizi artırabilirsiniz,
  • Google Fotoğraflar ve Google Drive gibi araçları etkinleştirerek dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz,
  • Hesabınızla Google Play Store üzerinden indirme yapabilirsiniz.

Siz de uzun süredir işlem yapmadığınız Gmail hesaplarınızda bu tür etkinlikler sağlayarak hesabınızın silinmesini önleyebilirsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu