Haberler

Google Drive Çöp Kutusundaki Dosyalar 30 Günde Silinecek

Google Drive çöp kutusuna gönderilen dosyaları 13 ekimden itibaren 30 gün içinde silmeye başlayacak. Değişiklik son kullanıcıları etkileyecek.

Google, Drive çöp kutusundaki dosyaları ve dökümanları saklama şeklinde değişikliğe gidiyor. Bu değişiklikle Drive’ın çöp kutusu Gmail gibi öteki Google ürünleriyle aynı şekilde çalışacak. Böylece bütün Google ürünlerinde kararlı bir davranış sergilenmesi hedefleniyor.

Bundan önce Google Drive çöp kutusundaki dosyaları sınırsız bir süre saklayabiliyordu. Tabii siz bizzat girip çöp kutusunu boşaltmadığınız sürece. Böylece çöp kutusu  değil de daha çok görmek istemediğiniz dosyaları sakladığınız bir yer gibi çalışıyordu. G Suite moderatörleri halen 25 güne kadarki silinmiş dosyaları geri getirebiliyorlar. Yani aktif kullanıcı olarak kazara kritik bir dosyayı kaybederseniz, kurtarmak için hala bir şans var.

Google Vault’da saklanan dosyalar bu değişiklikten etkilenmeyecek. Değişiklik her cihazda, her platformda geçerli olacak. Paylaşımlı Drive çöp kutularındaki dosyalar ise hali hazırda zaten 30 gün içinde silinmekteydi.

Otomatik çöp kutusu boşaltımı bazı kullanıcılar için rahatsızlık verici olsa da aslında bunun bazı faydaları olabilir. Çünkü Google, çöp kutusuna gönderilen dosyaları da Drive depolama alanınızdan sayıyor.

Google herkesin değişikliğin farkında olduğundan emin olmak için hem Google Drive’a hem de belli başlı Google Dökümanları ve Google Formları uygulamalarına konuyla ilgili afişler yerleştirecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu