Haberler

Google Chrome’dan Pil Tasarrufu Modu Hamlesi

Chrome, web tarayıcı pazarındaki en büyük paya sahip uygulamalardan sayılabilir, ancak en verimli seçenek olmadığı da net. Google’ın tarayıcısı, bir dizüstü bilgisayarın pilini çok çabuk tüketmekte de bir hayli ünlü durumda. Google ise, hem teknik hem de pazarlama anlamında bu damgalama ile savaşmaya çalışıyor ve yakında gelecek bir özellik ile pil tasarrufuna katkıda bulunmak istiyor.

Adaletli olmak gerekirse, pil tüketme suçlamasının bir kısmı web sitelerinin kendilerine, hatta Javascript ve sistem kaynaklarını yanlış kullananlara atılabilir. Google, yine de bu siteleri doğru çalışmaya tam olarak zorlamıyor, fakat böylesine güce aç sitelerin ve web uygulamaların kullanıcılara olan etkilerinin azaltmakta onların sorumluluğundadır.

Geçen aylarda ortaya çıkan bir Chrome deneyi, bazı web sitelerinin arka planda olduklarında uyku moduna geçmek, gereksiz yere işlemci tüketmemek, Javascript uygulamalarının pili boşaltmasını engellemek gibi tasarrufları amaçlıyor. Google bu kez, web sitelerine Chrome’un kullanacağı bir güç tasarrufu modunu “önerme” olarak sunmayı planlıyor.

Bu güzel özelliğin henüz tam olarak nasıl çalışacağı ise belirsiz görünüyor. Ek olarak, bu yeni özellik web sitelerinin kullanıcının işletim sisteminin güç tasarruf moduna göre de performans ayarlamasına izin verecek. Bakalım, hepimiz ortak olarak kabul ettiği Chrome’un aşırı kaynak tüketimine karşı Google ne gibi özellikler ile karşımıza çıkacak…

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu