Haberler

Brave Browser, Aktif Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Kripto para cüzdan özellikli web tarayıcısı Brave aylık bazda toplam kullanıcı sayısını açıkladı. 2016 yılında kullanıma sunulan Brave Browser, reklamlara karşı yenilikçi yaklaşımı ve son dönemde geliştirdiği yeni özellikleri ile son yılların en iddialı ürünlerinden biri. Reklamları engelleyen tarayıcı, kullanıcıların kendi çatısı altında yayınladığı reklamlara tıklayarak para kazanmasını sağlıyor.  Kripto tarayıcısı Brave yaptığı bir açıklama ile aylık 50 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Brave yıldan yıla hızlı bir şekilde gelişme kaydettiklerini de açıklamasına ekledi. Ayırca belirtmek gerekirse Brave’in günlük aktif kullanıcı sayısı, Aralık ayındaki hesaplamalara göre ortalama olarak 15,5 milyon kullanıcıya çıktı

Şirket bu yıl ana ürün kategorisinde Brave Search, Brave Wallet, Brave Talk ve Brave Playlist gibi başlıklara odaklandı.  Brave’in hem iş ortaklıkları hem de yeni projeler kapsamında güçlerini birleştirdiği markalar Solana, Gemini, Binance Smart Chain, IPFS, Unstoppable Domains, bitFlyer, Epic Games, Gala Games ve Splinterlands oldu. 

Brave’in içerik üreticiler tarafından da destekleniyor. 2021’de 1.3 milyon onaylı içerik üreticisi tarafından desteklenen tarayıcı, geçtiğimiz yıla kıyasla içerik üretici ağını yüzde 30 artırdı. Kullanıcıları elinde tutmakta zorlanan Mozilla, aylık aktif kullanıcı sayısının dört katından fazlasına sahip. Brave’in büyümesi devam ederse, Firefox web tarayıcısının aylık aktif kullanıcılarının sabit bir seviyede kalması koşuluyla 2023’te Mozilla’yı geçebilir.

Brave reklamlarına tıklayarak BAT (Basic Attention Token) kazanmanızı sağlayan Brave reklam platformu ise gelirlerini son 12 ayda 4 kat artırdı. Bu noktada Brave’in reklamlar gelirlerinin yüzde 70’ini kullanıcılarla paylaşıyor. 

8 milyondan fazla kullanıcı Brave Rewards üzerinden BAT kazanırken, Brave 2021’de mobilde 10 milyon indirmeyi geçerek en çok büyüme gösteren tarayıcılar arasında yerini aldı.  Brave’in reklam kampanyaları yaklaşık 200 ülkede 7.5 milyar reklam onaylama (ad confirmation) işlemi gerçekleşti. Başlangıçtan bu yana 9 bin reklam verenin 5 binden fazla reklam kampanyasını hayata geçirdiği belirtildi.

Kaynak: ghacks.net

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu