Haberler

GDC Summer 2020 Online Ortama Taşındı

Bildiğiniz üzere salgın nedeniyle eve kapananlar sadece biz değiliz. Dünya çapında birçok farklı firma ve organizasyon uzaktan çalışma kararı alırken pek çok konser, film, festival ve fuar etkinlikleri de ertelendi. Normal şartlarda 16-20 Mart tarihleri arasında yapılması planlanan Game Developers Conference 2020’nin (GDC) yaza ertelenmesi ve GDC Summer adını alması sadece bir başlangıçtı. Son açıklamalara göreyse GDC hâlâ iptal edilmedi, ama salgından etkilenme riskini tamamen azaltmak için 4-6 Ağustos tarihleri arasında online konferans yapılması kararı alındı.

Salgından etkilenen Activision, Epic Games ve Microsoft gibi firmaların uzaktan çalışma kararı alması ve GDC’den çekilmesi bu olayları tetiklemişti. Çok geçmeden de konferansın yaza ertelendiği açıklanmıştı. Şimdilik virüsün bir yere gitmediğini bilen yetkililer, San Francisco’da yapılması planlanan konferansın formatını değiştirip online mecraya taşıdılar. Normalde mahşer alanına dönen salonların muazzam birer enfeksiyon yuvası olabileceğini aklı başında her organizatör önceden fark etmeliydi zaten. GDC’nin web sitesinde özellikle vurgulanan bir diğer mesaj ise “yüksek kaliteli içerik ve networking fırsatlarının” değişmeden varlığını koruyacağı.

Endüstrinin geleceği hakkında net bir bilgimiz olmasa da önümüzdeki aylarda yeni açıklamalar yapılacağını umuyoruz. GDC’nin salgından etkilenen tek konferans olmadığını da hatırlatalım. Daha önceden E3’ün iptal edildiği ve yayıncı firmaların kendi dijital etkinliklerini yapacağı açıklanmıştı. Özellikle Microsoft’un Temmuz 2021’e kadar Xbox Series X etkinliklerini online yapacağı haberi gündeme oturmuştu.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.