Forum

SQL 2000 shrink işl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL 2000 shrink işlemi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
772 Görüntüleme
 arda
(@arda)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

SQL server 2000 kullanıyorum, shrink işlemi ile ilgili araştırma yaptım bir miktar, cevabını bulamadığım sorularım var zahmet olmazsa.

1.Yapacağım shrink işlemi ile database imin hem ldf hem de mdf uzantılı dosyası da küçültülür mü? 

2.Shrink de yüzde belirtme seçeneği var, burada bir oran belirtilmezse küçültme yapılmazmı? Oran şart mıdır?

3.Oran belirtilirse hem mdf hem de ldf dosyaı da aynı oranda küçülür mü?

4.Shrink işlemi Actiev Directory nin defrag edilmesi gibi mi birşey mi? Şunun için soruyorum, Shrink oranını istediğimiz oranda hatta yuzde yüz olarak secebilir miyiz? Fiziksel olarak küçültülemez bir oranda küçültmek istersek ve boyle bir  oran secersek ne olur?

Gönderildi : 07/10/2008 02:13

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

arda
(@arda)
Gönderiler: 26
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkür ederim, makaleyi okudum, makalede bulamadığım için sordum , özellikle son sorum.

Gönderildi : 07/10/2008 20:51

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Options

Space allocated

Db için tahsis edilen toplam alanı ifade eder.

Space free

Tahsis edilen alanda ne kadar boş alan olduğunu MB cinsinden ve aynı zamanda bu değeri yüzdelik hesap olarak gösterir.

Maximum free space in files after shrinking

DB shrink işlemine tabi tutulduktan sonra ne kadarlık bir boş alan kalacağı yüzdelik olarak bu alanda belirtilir.

Evet shrink işlemini defrag gibi düşünebilirsiniz, girebileceğiniz maksimum değer yukarıdaki açıklamadan anlaşılacağı üzere 100-yüzdelik değerinizdir.

Shrink işleminden önce yedek alınmalıdır.

Günlük olarak db lerimi index ve shrink işlemleri vb işlemlere otomatik olarak tabi tutarım(gece) ancak herzaman bir yedeği alınır yine otomatik olarak, bu işlemler öncesinde..

Gönderildi : 08/10/2008 00:46

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Bugün bir shrink işlemi yapmaya çalıştım. ldf dosyası 16 GB. MDF dosyası 1 Gb. Ancak successfull demesine rağmen küçülme görmedim. %50 seçmiştim. Yanlış yaptığım bir şey mi var acaba?

Gönderildi : 29/11/2010 21:02

(@mehmetguzel)
Gönderiler: 116
Estimable Member

Bkz. Veritabanınızın Log Dosyasını Küçültme

Gönderildi : 30/11/2010 04:14

Paylaş: