Forum

NETWORK KONFIGURASY...

Bildirimler
Hepsini Temizle

NETWORK KONFIGURASYON

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
517 Görüntüleme
(@YildizSabah)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Öncelikle herkese hayirli isler dilerim.

Calismis oldugum firma yeni bir otel daha aldi. Bunun üzerine sistem de su sekilde bir degisiklik istemektedir.

Merkez istanbulda  Sube 1 bodrum (otel) , Sube 2 istanbul (otel)

Merkez ve suberler arasinda yapacak oldugum konfigurasyon üzerinde calisacak olan otel yazilimimiz ELEKTRA dir. Ve su anda sadece bodrumda kullanilmaktadir. Istenilen konfigurasyon su sekildedir;

Sube 1 ve Sube 2 kullanilacak olan Otel programlarinin Tek noktadan Merkez subeden calistirilmasi istenmektedir.

Fakat ben de soru isareti surada basliyor. Sürekli online sekilde kullanilacak olan yazilimin Merkez subeden calistirilmasi ve veri kaybi olmamasi icin kullanacak oldugum internet hizi secimim ve network konfigurasyonum nasil olmalidir. ( donanim secimlerim nasil olmalidir.)

Bu konuda sizin de dusuncelerinizi almak istedim.

Hayirli isler.Iyi günler.

Gönderildi : 12/08/2011 16:10

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

öncelikle elektra yazılımını terminal server üzerinde çalıştırmanız en doğru yöntem olacaktır.

Merkezde bir Active directory varsa şubeleriniz merkeze VPN ile bağlantı yapıp bütün şubelerdeki Elektra kullanıcılarını Terminal Server üzerinde güvenli bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Elektranın client uygulamalarını şubelerde çalıştırmak data trafiği açısından sorun yaratacaktır.

VPN olduğu takdirde istediğiniz şubeyi istediğiniz gibi kontrol altına alabilir, sistemi mümkün olduğu kadar dışarıya açmadan güvenle çalıştırabilirsiniz.

Ancak burada Server yapısından bahsederseniz mantıklı çözümler üretebiliriz.

Gönderildi : 12/08/2011 16:46

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhabalar

Oncelikle anladigim kadari ile Tum otellerinizde ELEKTRA ya geciceksiniz.Oncelikli sorum Elektranin hangi versiyonu var elinizde.Arion mu yoksa Eski Elektra mi cunku aralarinda fark vardir.Birisi Ms Access veritabani kullanir digeri MS SQL kullanir.Bunun yaninda birde modulleriniz nelerdir.Sadece Otel mi yoksa bunun yani sira POS FB ve Muhasebe de varmidir.

Bunlarin disinda bodrum bolgesinde genel olarak Turk Telekomda bir sikinti olmadigini biliyorum.Ve bu acidan bakarsak Normail bir VPN kurmaniz sizin isinizi gorur.Server lariniz ne durumda bilmiyorum.Fakat Elektra icin cok ciddi bir yatirim gerektirmez.Standart konfigrasyonlu bir server kullanabilirsiniz.POS yazilimi icin se HP nin el terminallerini tercih etmenizi oneririm.Yazici olarak ta EPSON un termal olanlari iyidir.

Gönderildi : 12/08/2011 16:49

(@CemYilmaz)
Gönderiler: 97
Estimable Member

Yildiz Bey Merhaba,

Oncelikle, eger merkez-sube mantigi ile calisacaksınız guvenilir bir hat uzerinden gitmenizde fayda var.

1. Merkez subenizde hangi Internet altyapisini kullaniyorsunuz? (Metro ethernet, Leased Line, Ghdsl vs..)
  2. Eger tek bir locasyondan yonetim saglanacaksa site-to-site vpn olmasi olusturacaginiz yapi icin daha uygun ve guvenilir olur.
  3. Adsl ile bu is cok sıkıntı dogurur. Bu sebeple kiralik hattin olmasi daha dogru bir karardir. Ayrica merkez-sube mantigi icin vpn'nin sonlanacagi yer merkez tarafi olacagi icin burada da kiralik hattin olmasi onemli.

Ornek olarak, Merkez => Metro Ethernet, Sube=> Ghdsl olabilir. Ardından firewall ve network tarafinda sıkı bir konfigurasyon yapiniz icin uygun olacagi düsüncesindeyim.

Herzaman merkez tarafındaki altyapı seçiminizin daha güclü olmasina dikkat edin. Cunku boyle yapilarda vpn kacinilmaz oluyor. Ve siz bunu tek bir yerden yonetmek istiyorsaniz, tum subenizdeki uclarin merkezde toplanacagini unutmayin. Su an 1 subeniz var yarin 2 yada 3'e çıkabilir. Bu ayrintiyi goz ardı etmeyiniz.

Saygilar. 

Gönderildi : 12/08/2011 16:58

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhabalar.

Öncelikle herkese hayirli isler dilerim.

Calismis oldugum firma yeni bir otel daha aldi. Bunun üzerine sistem de su sekilde bir degisiklik istemektedir.

Merkez istanbulda  Sube 1 bodrum (otel) , Sube 2 istanbul (otel)

Merkez ve suberler arasinda yapacak oldugum konfigurasyon üzerinde calisacak olan otel yazilimimiz ELEKTRA dir. Ve su anda sadece bodrumda kullanilmaktadir. Istenilen konfigurasyon su sekildedir;

Sube 1 ve Sube 2 kullanilacak olan Otel programlarinin Tek noktadan Merkez subeden calistirilmasi istenmektedir.

Fakat ben de soru isareti surada basliyor. Sürekli online sekilde kullanilacak olan yazilimin Merkez subeden calistirilmasi ve veri kaybi olmamasi icin kullanacak oldugum internet hizi secimim ve network konfigurasyonum nasil olmalidir. ( donanim secimlerim nasil olmalidir.)

Bu konuda sizin de dusuncelerinizi almak istedim.

Hayirli isler.Iyi günler.

Merhaba ,

Lütfen forum kurallarına  uymaya  özen gösterelim.

Forum kuralları ; http://www.cozumpark.com/forums/thread/650.aspx 

7. Gönderdiğiniz iletilerdeki başlıklar sorunları ifade edecek şekilde yazılmalıdır. Aksine "çok acil, help, yardım, lütfen acil yardım vb.." başlıkları olan iletileri mümkün olduğunca kullanmayınız. Yine başlıklarda tamamı büyük harflerden oluşan sorular sormayınız. Kullandığınız takdirde, mesajınız uyarı yapılmadan silinebilir.

Gönderildi : 12/08/2011 17:42

Paylaş: