Forum

Infra Problemi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Infra Problemi

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
655 Görüntüleme
(@YusufSERT)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Oracle 10g kullanmaktayım fakat sistem (. infra_profile) servis bir süre sonra kitlenmekte bu servis tekrar başlatıldığında sistem normale dönüyor. 
(infa) servis üzerindeki bu kitlenme sebebi ne olabilir ve infra servisinin ne kadar disk, ram, swip vs. bilgilerini doluluk ve kullanılırlık bilgisini görebileceğim bir yer varmı.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 03/03/2011 20:11

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Merhaba,

İşletim sistemini belirtmediğinden swap bilgisi istediğini gözönünde bulundurarak UNIX/LINUX kullandığın varsayımıyla, istediğin gözlemleme araçları için aşağıdaki siteleri referans alabilirsin.

http://www.ahinc.com/aix/perform.htm#lsps    --> UNIX için

http://www.cyberciti.biz/tips/top-linux-monitoring-tools.html    --> Linux için

Gönderildi : 04/03/2011 13:46

(@YusufSERT)
Active Member
Konu başlatıcı

Uğur hocam çok teşekkür ederim işletim sistemi solaris
sorunum şöyle : Sisteme bağlantı yapan 30-35 adet  cihaz bir süre sonra bağlantı yapamaz duruma gelmekteler. Bunun çözümü olarak infra servisini tekrar başlatıyorum fakat neden böyle bir sıkıntı olduğu konusunda açık bir cevap bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Çok teşekkürler. 

Merhaba,

İşletim sistemini belirtmediğinden swap bilgisi istediğini gözönünde bulundurarak UNIX/LINUX kullandığın varsayımıyla, istediğin gözlemleme araçları için aşağıdaki siteleri referans alabilirsin.

http://www.ahinc.com/aix/perform.htm#lsps    --> UNIX için

http://www.cyberciti.biz/tips/top-linux-monitoring-tools.html    --> Linux için

Gönderildi : 07/03/2011 14:07

(@ugurinal)
Estimable Member

Merhaba,

Görünüşe göre infra procesi ile Oracle prosesleri aynı portta çakışıyor. Bunu belirlemek için alttakini çalıştırırmısın? 1521 nolu portu test etmen gerekecek... Ayrıca netca komutunu kullanarak default listenerida yeniden konfigüre edebilirmisin?

#!/bin/ksh

line='---------------------------------------------'
pids=$(/usr/bin/ps -ef | sed 1d | awk '{print $2}')

if [ $# -eq 0 ]; then
   read ans?"Enter port you would like to know pid for: "
else
   ans=$1
fi

for f in $pids
do
   /usr/proc/bin/pfiles $f 2>/dev/null | /usr/xpg4/bin/grep -q "port: $ans"
   if [ $? -eq 0 ]; then
      echo $line
      echo "Port: $ans is being used by PID:\c"
      /usr/bin/ps -ef -o pid -o args | egrep -v "grep|pfiles" | grep $f
   fi
done
exit 0

Gönderildi : 07/03/2011 19:06

(@YusufSERT)
Active Member
Konu başlatıcı

Uğur hacam tekrardan merhabalar.

Konuyu bira daha açmak isterim. 24 saatlik zaman birimi içerisinde yakşık olarak 16-17 saat bir sıkıntı olmadan sistem çalışmakta. Kullanmış olduğumuz el terminalleri sisteme giriş çıkışlarını sağlıklı yapıyorlar. Sonrasında sisteme bağlanamaz duruma geliyorlar tabi bu süreç az  önce dediğim gibi 16-17 saat sonunda ancak oluyor. (.infra - .ias ) parametrelerini tekrar kaptıp açtığımızda kullanmış olduğumuz el terminalleri çalışmalarına devam ediyor. Sanki dolan bir yer var gibi bir türlü bulamıyorum. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Gönderildi : 04/04/2011 18:56

(@ugurinal)
Estimable Member

Peki bu sıkıntının olduğu anlarda herhangi bir zamanlanmış Oracle görevinin çalışmadığını teyit edebilirmisiniz?Aksi durumda bu çalışan görevin prosesi ile sizin prosesiniz çakışıyor olabilir. Bunun yanında bahsettiğiniz parametrelerden Oracle Application server veya webSphere çalıştırdığınızı anlıyorum? Doğrumu?

Gönderildi : 04/04/2011 19:27

(@YusufSERT)
Active Member
Konu başlatıcı

Uğur hocam;

Herhangibir zamanlanmış görev bulunmamaktadır. Oracle application server çalışıyoruz. Doğrudur.
İlginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 04/04/2011 19:44

(@ugurinal)
Estimable Member

ORACLE_HOME/opmn/logs/ipm.log ve ORACLE_HOME/opmn/logs altındaki log dosyalarını bir text dosyaya kaydedip gönderebilirmisiniz. Email adresimi size özelden attım. Bu logları bakmam gerekecek.

Gönderildi : 04/04/2011 20:01

(@ugurinal)
Estimable Member

Merhaba,

Log dosyanızı aldım ve aşağıdaki hata mesajı dikkatimi çekti.

"OPMN server ready.  Request handling disabled."

Oracle Metalink'ten Note:580124.1 numaralı çözümü uygulayabilirmisiniz? Bu metalink çözümüde sonuç vermez ise tekrar görüşelim.

Gönderildi : 05/04/2011 15:43

Paylaş: