Anasayfa » Firefox DNS-over-HTTPS’i Varsayılan Olarak Etkin Hale Getirdi

Makaleyi Paylaş

Haberler

Firefox DNS-over-HTTPS’i Varsayılan Olarak Etkin Hale Getirdi

Firefox, Google tarafından hayata geçirilen ve DNS-over-HTTPS olarak bilinen yeni internet protokolü, DNS trafiğini şifreleyerek, bilgisayar korsanlarının internet trafiğini izlemesini ve kullanıcıları zararlı yazılım içeren web sitelere yönlendirmesini daha da zorlaştırıyor.

Firefox, ABD’ki kullanıcılar için bu özelliğin aktif edildiğini duyurdu. Bu, Firefox’un bundan böyle işletim sistemlerini, yönlendiriciler ( routerlar ) veya ISP sağlayıcılar tarafından belirlenen varsayılan DNS sunucuları yerine tüm DNS sorgularınızı Cloudflare DNS sunucularına göndereceği anlamına geliyor.

Burada DNS servis sağlayıcı olarak iki seçeneğiniz var. Bunlardan bir tanesi Cloudflare diğeri ise NextDNS bu ikisinden birini seçebiliyorsunuz.

Gerekli ayarlara “Firefox Ayarları> Tercihler> Genel> Ağ Ayarlarına gidin> Ayarları tıklayın> ardından HTTPS üzerinden DNS’i Etkinleştir”

Mozilla varsayılan olarak HTTPS üzerinden DNS’yi zorlayan ilk tarayıcı oldu ve şirket önümüzdeki birkaç ay içinde yavaş yavaş diğer ülkelerdeki Firefox kullanıcıları için uygulamayı düşünüyor.

Kaynak

Link


Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın