Haberler

Fidye Yazılımı Saldırıları Gıda ve Tarım Sektörüne Yöneldi

FBI, yılın ilk yarısında gıda ve tarım sektörünü hedef alan yüzlerce fidye yazılımı olayı yaşandığını ve bu yönde dikkatli olunması yönünde uyarılarda bulunuyor.

fidye

FBI, yaptığı uyarıyla siber saldırganların gıda ve tarım sektöründeki şirketlere yönelip, tedarik zincirlerini bozmayı amaçlayarak ransomeware yazılımı saldırılarının arttığı uyarısında bulunuyor. Saldırılar karşısında fidye yazılımı gruplarının “operasyonları aksatmaya, finansal kayıplara neden olmaya ve gıda tedarik zincirini olumsuz etkilemeye” çalıştığını söyleniyor.

Nesnelerin internetinden 4.5G erişimine kadar akıllı teknolojileri fazlasıyla kullanan gıda ve tarım sektörü oyuncular, saldırıların hedef noktasında. Ağ yapılarındaki boşlukları kullanarak zarar vermeye ve bu sayede tedarik zincirini restauranlara kadar etkileyerek daha büyük zarar verme imkanı olabiliyor. Hatta yaşanan saldırılarla ABD’de et kıtlığına ve bu nedenle fiyatlarında yükselmesine neden olduğu söyleniyor.

2021 Kasım ayında FBI, OnePercent Group’tan 40 milyon dolarlık fidye talebiyle vurulan ABD merkezli uluslararası bir gıda ve tarım şirketine yapılan saldırıyı da aktardı. Şirket sistem yedekleri sayesinde kurtulmayı başardı ve fidyeyi ödemedi.

2019’dan 2020’ye ortalama fidye talebi iki katına çıktı. Ortalama siber saldırı sigorta ödemesi 2019’dan 2020’ye %65 arttı. Bir özel sektör raporuna göre, 2020’de gözlemlenen en yüksek fidye talebi 23 milyon dolar. 2020 IC3 (Internet Crime Complaint Center) ‘te yayımlanan rapora göre, tüm sektörlerde 29,1 milyon doların üzerinde ransomeware yazılımı olarak tanımlanan 2.474 şikayet olduğu paylaşıldı.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.