Haberler

Facebook Güvenlik Önlemi Olarak Afganistan Hesaplarını Gizliyor

Facebook’un güvenlik şefi Afganistalı kullanıcılar için bir takım güvenlik adımları uyguladıklarını açıkladı. Bu adımlar ararsında arkadaş listelerini gizlemek ve hesapları hızlı kilitleme fonksiyonu bulunuyor. Nathanial Gleicher’in Twitter üzerinde yaptığı açıklamaya göre, Facebook söz konusu değişiklikleri aktivist, gazateci ve sivil sosyal grupların geribildirimleri üzerine yürürlüğe soktu.

Taliban ülkenin kontrolünü geçtiğimiz hafta boyunca ele geçirirken aynı zamanda sosyal medya platformları üzerinden mesajını yaymaya devam ediyordu. Üstelik Youtube ve Facebook’da yasaklanmış olmalarına rağmen.  NBC News’ün açıklamasına göre Taliban’dan korkan Afganistan halkı sosyal medya hesaplarını siliyor ve kendilerini batılı ülkelere, önceki Afgan hükümeti ve Afgan Ordusuna bağlayan bütün resimleri telefonlarından kaldırıyor.

Afganistan halkı şu aşamada Facebook hesaplarını kilitlemelerini sağlayacak tek tıklamayla çalışan bir sisteme sahip olacak. Profiller kilitlendiğinde arkadaş listesinde olmayan insanlar profildeki resimleri indiremeyecek ve profilin arkadaş listesine ulaşamayacak. Ayrıca Afganistan hesapları arasında arkadaş arama fonksiyonu kaldırılarak insanların hedef gösterilmesinin önüne geçilmesine çalışılıyor.

Facebook altındaki Instagram’da ise Afganistan’daki hesapları korumak adına pop-up uyarılar kullanılacak.Ayrıca ülkede arkadaşı ve ailesi bulunan insanlara görülebilirlik seçeneklerini daraltmaları önerisinde bulunuluyor.

 Gleicher ayrıca yeni tehditler açığa çıktıkca karşılık verebilecek bir özel operasyonlar merkezi oluşturduklarını açıkladı. “Firmamız durumu yakından takip ediyor ve insanları gerçek zamanlı korumak için adımlar atılacak.”

Kaynak: theverge.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu