Haberler

Exchange Server vNext Geliyor! On Premise Son Mu Buluyor ?

Exchange Sunucusu Abonelik Sürümü. Evet yanlış duymadınız Exchange 2019’dan sonra gelecek sürüm abonelik türünde olacak şimdilik adı “Exchange Server vNext“. Microsoft Microsoft Ignite 2021 bahsetmiş ancak çok fazla detay vermemişti. Bu yeni modelin 2021’in ikinci yarısında sona erecek olan SharePoint Server ve Skype for Business’ın yeni sürümleri için de geçerli olacağını belirtiliyor.

Exchange Server vNext için şu ana kadar gelen bilgiler şöyle:

  • Tek seferlik satın alma değil, yalnızca Abonelik ile kullanılabilir.
  • Aboneliğe dayalı lisanslama, sadece Exchange Server içindeğil Skype for Business Server ve SharePoint için de geçerli olacak.
  • Kolay bakım ve kolay güncellemeler; rolü veya veritabanlarını başka bir sunucuya taşımak için bir komut yetecek.
  • Ayrıca, Exchange 2013, 2016 ve 2019’un Exchange vNext ile birlikte çalışmasına izin vererek önceki 3 sürümünün bir arada bulunmasına ve geçişe izin verecek.

Sadece Exchange 2019’dan Exchange vNext’e yerinde yükseltmeye izin verecek

Microsoft: On Premise Exchange’de kalmayı planlıyorsanız, bugün Exchange 2013 veya 2016’dan Exchange 2019’a yükseltmeyi planlayın

Yerinde yükseltme seçeneğinden yararlanabilmek için mail alt yapınızı Exchange 2019’a yükseltmiş olmanız gerekiyor.

Exchange Server vNext’ten sonra bir sürüm daha çıkar mı bilinmez ancak organizasyonların zaman kaybetmeden bulut alt yapılarına geçiş için hazırlık yapmaları faydalarına olacak gibi duruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.