Haberler

Equifax Veri İhlali Davasında 4 Çinli Askere Suç Duyurusu

Geçtiğimiz aylarda “ Equifax’a Rekor Ceza “ başlıklı haberde Equifax sunucularında yaşanan veri ihlali sonucu şirkete kesilen rekor cezanın haberini sizler ile paylaşmıştık.

Geçen süre içeresinde ABD Hükümeti işin peşini bırakmadı ve kısa önce yapılan açıklamada dört Çinli askeri hacker için suç duyurusunda bulunularak işgalleri ifşa edildi.

ABD Adalet Bakanlığı bugün yaklaşık 150 milyon Amerikalının kişisel ve finansal verilerinin sızdırılması Equifax veri ihlalinin arkasında olduğu iddia edilen 4 Çinli askeri hacker’a karşı suç duyurusunda bulundu. Başsavcı William Barr ve FBI Genel Müdür Yardımcısı David Bowdich ile ortak basın toplantısını düzenleyerek açıklamalarda bulundurlar.

Dört sanık, Wu Zhiyong (吴志勇), Wang Qian (王 乾), Xu Ke (许可) ve Liu Lei (刘磊), ticari sırları, fikri mülkiyeti ve gizli bilgilerin çalınması ve bu kişilerin gizli bilgilerinin çalınmasıyla ilgili oldukları gerekçesiyle suçlandı.

Eylül 2017’de, kredi raporlama ajansı Equifax, ABD nüfusunun neredeyse yarısının son derece hassas verilerini bilgisayar korsanlarının ellerine geçtiği büyük bir siber saldırının kurbanı olduğunu açıklamıştı.

Dört zanlı şüphelinin hala Çin’de yaşıyor ve FBI’ın En Çok Aranan Siber listesine eklendi.

ABD ilk kez 2014 yılında Çinli istihbarat memurlarını hackleme ve siber casusluktan suçlamıştı.

Kaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu