Haberler

Elon Musk’ın Yapay Zeka Şirketi xAI Tarafından Geliştirilen “Grok” Test Yayınına Başladı

Elon Musk tarafından geçtiğimiz aylarda kurulan yapay zeka şirketi xAI, sohbet robotu Grok’u kullanıma açtı. ABD’de sınırlı sayıda kullanıcı için test yayınına başlayan Grok, ilerleyen süreçte X Premium+ kullanıcılarına açılacak. Grok hakkında merak edilenler ve tüm detaylar içeriğimizde.

xAI

Yapay zeka teknolojisinin popülaritesinin arttığı bu dönemde bir hamle de Elon Musk’tan geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde xAI isminde bir yapay zeka şirketi kuran Musk, Twitter (X) ile organize bir şekilde çalışacak yeni bir sistemin de temellerini atmış oldu. xAI resmi sitesinde şirkete ilişkin şu ifadeler yer alıyor;

“Ekibimiz Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından yönetiliyor. Biz daha önce DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesi ile birlikte çalıştık. Hep birlikte bu alanda en yaygın kullanılan yöntemlerden bazılarına, özellikle de Adam Optimizer, Batch Normalization, Layer Normalization ve Adversarial örneklerin keşfine katkıda bulunduk. Ayrıca Transformer-XL, Autoformalization, Memorizing Transformer, Batch Size Scaling ve μTransfer gibi yenilikçi teknikler ve analizler sunduk. AlphaStar, AlphaCode, Inception, Minerva, GPT-3.5 ve GPT-4 (Büyük dil modeli) dahil olmak üzere alandaki en büyük atılımlardan bazıları üzerinde çalıştık ve bunların geliştirilmesine öncülük ettik. X Corp’tan ayrı bir şirketiz ancak misyonumuzda ilerleme kaydetmek için X (Twitter), Tesla ve diğer şirketlerle yakın bir şekilde çalışacağız.”

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde X hesabından yaptığı paylaşımla xAI tarafından geliştirilen yapay zeka destekli sohbet robotu Grok’u duyurdu. X üzerindeki paylaşımlara gerçek zamanlı olarak erişebilen sohbet robotu, bugün itibariyle ABD’de sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açıldı.

2 aylık bir süreçte geliştirilen Grok, erken beta sürümündeki geliştirmelerin ardından X Premium+ abonelerinin kullanımına açılacak. Aylık 16 dolarlık (Türkiye için 300 TL) aboneliğe sahip olan kullanıcılar xAI’nin yapay zeka robotu Grok’a web sürümü üzerinden erişebilecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? xAI başarılı olabilir mi? ChatGPT ile rekabet edebilir mi? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu