Haberler

Electronic Arts Kendine Alıcı ya da Birleşecek Bir Firma Arıyor

Puck.news’ın bir haberine göre Electronic Arts aktif ve kararlı şekilde kendine bir alıcı bakıyor. Yapılan sızıntılar aynı zamanda birleşebilecekleri bir firmaya da açık olduklarını belirtiyor. Video oyun firmasının, içinde Disney, Apple ve Amazon’un da bulunduğu potansiyel alıcı ve partnerler ile görüştüğü ifade ediliyor. Şu an için hangi firmaların EA ile ilgilendiği belirsiz. Puck’a göre EA, Andrew Wilson’ın yöneticiliğe devam edebildiği bir anlaşma sağlamaya çalışıyor.

Electronic Arts ilk olarak Disney’e mart ayında yanaşmış, kaynaklara göre lisanslama anlaşmalarının ötesinde, “daha anlamlı bir ilişki” kurmak için girişimlerde bulunmuş. Disney ise, belki de yükselişte olan Disney+ yayın platformuna odaklanmak için, girişimin üzerinde durmamış. Yayıncının Disney’e ait olan ESPN ile birleşme isteği ise endüstride bir süredir dolanmaktaydı.

Bütün potansiyel alıcılar arasından ise anlaşmaya en çok yaklaşan Comcast oldu. Comcast CEO’su Brian Roberts, Wilson’a EA ve NBCUniversal’ı birleştirme fikriyle yanaşmış. Anlaşmaya göre Roberts birleşen firmanın büyük bölümünün kontrolünü elinde tutacak, Wilson ise yöneticilik kontrolünde kalmaya devam edecekti. Sonuçta fiyatta anlaşılamaması sebebiyle, bu girişim geçtiğimiz ay masadan kaldırıldı.

EA şimdilik kendi başına bir firma olarak devam ediyor. Puck’a göre ise kendine alıcı ya da birleşecek bir firma bulma isteğinde her zamankinden de kararlı şekilde devam ediyor. Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara, Sony’nin ise Bungie’yi 3.6 milyar dolara satın almasının bu isteği körüklediği düşünülüyor.

EA sözcüsü John Reseburg’un Puck’a yaptığı açıklama “Firmanın dedikodular ve spekülasyonlar üzerine bir yorum yapmayacağı” yönünde oldu. Reseburg “Şu an için muhteşem oyunlardan oluşan portföyümüz, güçlü entelektüel mülkiyetlerimiz ve yetenekli takımlarımız ile güçlü ve büyüyen bir pozisyonunda iş görüyor olmaktan gurur duyuyoruz. Önümüzde çok parlak bir gelecek görüyoruz” diye de ekledi.

Kaynak: engadget.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.