Haberler

E-devlet Hacklendi İddiası: Bakanlıktan Açıklama Geldi

Vatandaşların tüm özel verilerinin yer aldığı ve daha önce de hacklendiği iddia edilen e-Devlet yeni bir hack iddiası ile gündeme geldi.

Twitter hesabı üzerinden paylaştığı son dakika gelişmeleri ile tanınan İbrahim Haskoloğlu’nun iddiasına göre bir hacker grubu e-Devlet’i hackleyip milyonlarca vatandaşın özel bilgilerini çalmış durumda.

E-Devlet Hacklendi Mi?

Haskoloğlu’nun paylaşımında “Yaklaşık 2 ay önce yayındayken bana bir hacker grubu ulaştı. E-Devlet ve devlete ait sitelerden verilerin çalındığını söylediler. Verileri hala da sızdırıyor olduklarını belirttiler. Bazı devlet yetkililerinin bilgilerini benimle paylaştılar. Buna yeni kimlik kartları da dahil.” ifadesini kullandı. Haskoloğlu bu paylaşımının altına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’a ait olduğu iddia edilen yeni nesil “güvenli” kimlik kartlarını da sansürleyerek ekledi.

Hackerların sadece vatandaşların kimlik bilgilerini değil bununla birlikte diğer özel bilgilerini de ele geçirdiğini söyleyen Haskoloğlu sızdırılan bilgiler arasında E-nabız, maaş, sigorta telefon numarası, adresleri ve vatandaşların diploma notlarının bilgisinin de olduğunu da söyledi.

Ele geçirilen bu bilgilerle birlikte bazı bankaların yanında üniversite ve resmi kurumlara ait verilere de ulaşabildiklerini belirten hackerların bu açıklaması sonrasında Haskoloğlu, vatandaşların mağdur olmaması için gelişmeleri devlet yetkilileri ile paylaştığını belirtti.

Konu hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Nüfus işleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan tüm sistemler düzenli olarak bağımsız firmalara sızma test yaptırılmaktadır Testler sonucunda sistemlerinin çok iyi olduğu raporlanmış, verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığı tespit edilmiştir.” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.