Haberler

Drone ‘lar İle İlaç Ve Gıda Teslimatı Test Edilmeye Başlandı

Siparişlerinin teslimatı için drone kullanan Amazon, İsviçre’deki hastaneler arası numune taşımacılığından sonra İrlandalı özel bir firma, ilaç ve gıda teslimi için sağık otoritesiyle ortak olarak test uçuşlarına başladı.

Drone ile lojistik dönemi

Drone ile siparişlerin teslimatı ilk olarak Amazon, Cambridge’teki müşterilerine drone vasıtası ile postalarını almalarını sağlayacak bir deneme yaptı. İsviçre’deki hastaneler arasında labaratuvar örnekleri ile başarılı bir şekilde aktarıldı. Ağustos 2016 tarihinde Dominos Pizza; Yeni Zellanda, Auckland kentinde test ettiği drone ile pizza teslimatı yaptı. Şuanda her ne kadar bu firmalar test aşamalarında olsalar da zamanla gelişen iyileştirmeler ile sektörde yerini alacaktır.

Pandemi sürecinde teknolojik bir çözüm

Tüm ülkelerin hazırlıksız yakalandığı bu süreçte, teknoloji her alanda kendini gösteriyor. Yerli ventilatör cihazlarının üretimi, lüks araba markalarının medikal ürünler için fabriklarının üretime açılması bunlardan bazıları. Bunlarla beraber, drone’lar ile telsimat üzerine çalışan İrlandalı özel bir firma Manna Aero sağlık yetkilileriyle ortak çalışma yaparak dünyanın ilk ilaç teslimatları için test sürecine geçti.

Drone’lar ile reçeteli ilaçlar için teslimat

Gelecek için yapıtaşı diyebiliriz

Şimdilik bu aşamalar test olsa da gelecek için umut vaad edici olduğunu söyleyebiliriz. Sistemin yoğun hava şartları haricinde, belirli bir rotada ve hava koridorunda çalıştırılacağı söyleniyor. Yaşlı ve hasta insanların evlerinden çıkamayan, reçeteli ilaç ve medikal ihtiyaçlarını adreslerine yada bulundukları en yakın sağlık birimine ulaştırılmasının, ne kadar kolaylık olabileceğini tahmin edebiliriz.

Corona virüs nedeniyle drone ‘lar ile medikal teslimata odaklanıldı

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.