Haberler

Dell BIOS Güncellemesi, Bilgisayarların Önyükleme Yapamamasına Neden Oluyor

Yakın zamanda piyasaya sürülen Dell BIOS güncellemelerinin birden fazla dizüstü bilgisayar ve masaüstü modelinde ciddi önyükleme sorunlarına neden olduğu bildiriliyor.

Etkilenen modeller arasında Dell Latitude dizüstü bilgisayarlar (5320 ve 5520), Dell Inspiron 5680 ve Alienware Aurora R8 masaüstü bilgisayarlar yer alıyor.

Dell’in resmi topluluk web sitesi [1, 2] ve Reddit [1, 2] dahil olmak üzere sosyal medya platformlarında paylaşılan müşteri şikayetlerinde, en son BIOS sürümüne sahip olan bilgisayarların (Latitude dizüstü bilgisayarlar için 1.14.3, Inspiron için 2.8.0 ve Aurora R8 için 1.0.18 sürümü) önyükleme sorunları yaşadığı belirtiliyor.

Etkilenen bilgisayarlara güç geliyor olsa da, kullanıcılar bilgisayarlarındaki ışıkların ve ekranların açılmadığını söylüyor. Açıldıklarında ise doğrudan mavi ekran görüntüleyip, ardından tekrar kapanıyorlar.

Etkilenen bir müşteri, “5320’nin BIOS’unu bugün yeni 1.14.3 sürümüne yükselttikten sonra dizüstü bilgisayar açılmamaya başladı. Güç düğmesine basıldığında, düğmedeki ışık yaklaşık 10 saniye görünüyor ve ardından tekrar kapanıyor” dedi.

“Bazen tüm klavye ışıkları yanıyor, ancak dizüstü bilgisayar kısa bir süre sonra kapanıyor, ancak kimi zaman da dizüstü bilgisayar açılıyor ve ‘Saat ayarlanmadı – lütfen KURULUM programını çalıştırın’ hatası veriyor ve ‘Devam’ düğmesine basıldığında ise dizüstü bilgisayar tekrar kapanıyor. Bilgisayar birkaç kez önyükleme yaptı, ancak kapanmadan önce bir süre mavi ekran gösterdi.”

Resmi olmayan bir çözüm mevcut: BIOS downgrade’i

Dell, önyükleme sorunlarına yol açan hataları gidermek için bir güncelleme yayınlayana kadar sorunu gidermenin en kolay yolu, bir önceki BIOS yazılım sürümüne geçmektir.

Bir Latitude kullanıcısı sorunu çözdüğünü belirterek şu tavsiyeleri verdi: “Etkilenen bilgisayarları çalıştırmayı başarırsanız, her kapatılıp yeniden başlatıldıklarında “Saat Ayarlanmadı” şeklinde bir hata veriyor olacaklar. 1.13.0 sürümüne geri dönmek, sorunu çözüyor gibi görünüyor.”

Etkilenen kullanıcılardan bazıları, bu sorunu çözmek için SupportAssist OS Recovery kullanarak BIOS’larını eski bir sürüme düşürmek için kullanılabilecek ayrıntılı prosedürleri paylaştılar.

Ayrıca, bu sorundan etkilenen dizüstü bilgisayarların, siz pili çıkarana, güç düğmesine 15 saniye boyunca basana ve yeniden açmadan önce pili ve şarj cihazını tekrar prize takana kadar önyükleme sorunları yaşayabileceğini belirtmek de gerekiyor.

Ancak, sistem BIOS sürümünün nasıl düşürüleceği, bilgisayarın açılmamasını nasıl düzelteceğiniz, POST sorunlarını nasıl gidereceğiniz ve SupportAssist OS Recovery’yi kullanarak önyükleme sorunlarını nasıl çözeceğiniz konusunda ilk olarak Dell’in resmi kılavuzunu deneme seçeneğiniz de bulunuyor.

Söz konusu sorun ile ilgili Dell yetkilileri henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

800.000 WordPress Sitesi Kritik SEO Eklentisindeki Zafiyetten Etkilenmeye Devam Ediyor
Microsoft, Fidye Saldırıları İçin Security Baseline Yayınladı
10 Yaş Üzeri Araç Alırken “Gözünüz Açık Olsun”!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.