Forum

DNS Problemi hakkın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS Problemi hakkında.

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
869 Görüntüleme
(@HakanUgurlu)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Sistemimizde kullandığımız DC de aynı zamanda DNS server rolüde yüklü.

Son zamanlarda birkaç aydır belki de daha fazla süredir DC yi restart ettiğimizde DNS sorunları yaşıyoruz. Yaşadığımız sorunlar ve yaptığımız işlemler şu şekilde.

-DC  açılıyor, DNS servisleri aktif fakat DNS ile ilgili hiç bir aktivite aslında çalışmıyor. DNS yönetim ekranı açılmıyor. PC ve SERVER lar isimden ipleri çözemiyor.

-DNS servisi çalışıyor görünmesine rağmen servislerden tekrar restart ediyoruz. Bu işlemden sonra ortalama 15dk sonra DNS çalışmaya başlıyor. Yani aslında servislere bakınca çalışıyor görünüyor ama restart etmeden görevini yerine getirmeye başlamıyor. O da 10-15 dk sonra anca sağlıklı çalışmaya başlıyor.

-Arada DC nin pingleri sapıtıyor. Kesik kesik atıyor yada hiç atmıyor. (Bu esnada diğer serverlarda herhangi bir ping sorunu yok)

-Şimdi akla data hattı sorunlu gibi gelebilir fakat bizim yapımızda 2 adet XEN server var ve tüm serverlar DC de dahil burada sanallaştırılmış olarak duruyor. Aynı ethernet tanımlamasını ve kablolama yapısını aynı gerçek switch üzerinden bağlantıyı sağlıyorlar.

-Dolayısı ile switchde yada kablolarda sorun olsa diğer serverlar da sorun çıkması lazımdı.

-Son olarak dün aynı sorunu yaşadığımızda DC nin ethernetini disable edip sonra enable ettikten sonra DNS düzeldi ve DC nin pingleri normale döndü.

Event loglara baktığımda 3 farklı hata logu buldum. Bunlardan yola çıkarak sorunun ne olduğu ve çözümü hakkında bana yardımcı olabilir misiniz.

Gönderildi : 20/02/2015 18:56

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

İlgili ip adresini kullanmıyorsunuz sanırım o ip adresini DNS dinlenen ipadreslerinden kaldırmanız gerekiyor. DNS sunucu o ipadresini dinlemeye çalışıyor ancak ip adresinde sorun olduğundan işlemi gerçekleştiremiyor ve servis sağlıklı şekilde start olmuyor .

İşlemi nasıl yapacağınız ile ilgili detaya  https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc735852%28v=ws.10%29.aspx buradan bakabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 20/02/2015 19:58

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İlgili ip adresini kullanmıyorsunuz sanırım o ip adresini DNS dinlenen ipadreslerinden kaldırmanız gerekiyor. DNS sunucu o ipadresini dinlemeye çalışıyor ancak ip adresinde sorun olduğundan işlemi gerçekleştiremiyor ve servis sağlıklı şekilde start olmuyor .

İşlemi nasıl yapacağınız ile ilgili detaya  https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc735852%28v=ws.10%29.aspx buradan bakabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Merhaba

Hocam verdiğiniz linkteki işlemleri yapayım dedim fakat register daki adımları takip ettiğimde benim DC üzerindeki register ayarlarında "ListAddresses"  kısmı çıkmıyor. Yani yok. Log da belirtilen 0.0.0.0 ip blogu ne register da ne de DNS içindeki ayarlarda görünmüyor. 

Gönderildi : 20/02/2015 20:36

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Hata 0.0.0.0 ip bloğunda değil zaten, diğer ip de 10.0.3.60 Bu ip adresini kaldırıp denermisiniz ? 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 20/02/2015 23:56

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hata 0.0.0.0 ip bloğunda değil zaten, diğer ip de 10.0.3.60 Bu ip adresini kaldırıp denermisiniz ? 

Hocam 10.0.3.60 zaten DNS serverın dolayısı ile DC nin kendisi. 

Gönderildi : 21/02/2015 11:12

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Hocam 10.0.3.60 zaten DNS serverın dolayısı ile DC nin kendisi. 

Zaten şöyle birşey var, eğer o ip o sunucuda değilse event loglara o ip düşmez. Yani o ipnin zaten dns sunucuda dc'de olduğunu biliyorum aksi halde dns server bu ip'yi dinleyemiyorum diye event yazmazdı.

Ama ip adresini sunucunun doğru aldığından emin olmanızı istemiştim, örneğin başka bir sunucuda o ip adresini almaya çalışıyor olabilir mi ?

Aldığınız hatayı açıklayım ben size, DNS başlarken 

Şuradaki konfigürasyona göre bütün ip adreslerini veya seçili ip adreslerini dinlemeye başlar ve ip adreslerinin TCP UDP 53 portlarına gelen isteklere cevap verir. Senin dns başlarken birader ben bu ipyi dinleyemiyorum bu ip nin doğru olduğunu kontrol et doğrula öyle gel start olmuyorum ben diyor ve sonra sen gidip manual olarak start işlemini force yapıyorsun. 

Seninde burada yapman gereken o ip adresini dns sunucudan çıkarman ve çıkardıktan sonra o ip adresine ping atmayı denemen. Eğer ping'e cevap veriyor ise nerede ekli olduğunu bulup kaldırman gerekiyor. 

Ping'e cevap vermiyor ise hemen başka yerde ekli değilmiş diyip kestirip attırmak olmaz , ekli olduğu cihaz ping'e kapalı olabilir başka yöntemler ile örneğin Layer 3 bir switch var ise ip bazlı gelen istekleri filtreleyip vb. şekilde teyit etmen gerekiyor. 

Benim kanaatim o ip adresinde sorun var ve o ip adresi başka bir cihazda daha ekli. 

Kontrol edermisin ?

www.okanozbey.com

Gönderildi : 22/02/2015 00:10

(@HakanUgurlu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba dediğiniz gibi o ip ile ilgili bir sorun varmış. Sorunun tam olarak ne olduğunu tespit edemedik fakat farklı bir ip verdikten sonra sorun çözüldü teşekkürler.

Gönderildi : 03/03/2015 23:36

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Sorunu çözmenize sevindim, rica ederim.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 04/03/2015 00:09

Paylaş: