Forum

Web Filterleri Görm...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Web Filterleri Görmek

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,187 Görüntüleme
(@aykutkoyuncu)
Gönderiler: 59
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

Merhabalar,

 

Sophos hakkında çok fazla bilgim yok siz değerli abilerime sorarak öğrenebilirim ancak 🙂 

Şirkette yeni işe başladım ve benden önceki IT de ki arkadaş birden fazla WebFilter oluşturmuş. Daha doğrusu filtre grupları sınırlı,sınırsız gibi. 

İlk sorum bunları nasıl görebilirim. İçeriklerini öğrenmem lazım.

İkinci sorum ise bir kullanıcının outlook hariç tüm internet yetkilerinin kısılması gerekiyor. Yani kullanıcı sadece Outlook girebilmesi lazım onun haricinde kesinlikle internet izni olmamalı. 

 

Şimdiden teşekkürler. 

 
Gönderildi : 19/08/2020 11:18

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
 

Aykut bey selamlar,

Sophos arayüzünde sol tarafta WEB adında bir menü göreceksiniz bu alanda Policies kısmı altında tüm kuralları bulabilirsiniz.

mantık olarak bu ekranda policy oluşturursunuz, sonrasında Firewall kurallarına bakarken alt kısımda Web Policy kısmını görürsünüz bu alanda size hangi policy nin bağlandığını gösterecektir.

Sırayla öncelikle Firewall menüsünde kuralların içeriğini açarak Web policy kısımlarını not alın, sonrasında gidip WEB ekranında bu policy lerine içeriğine bakabilirsiniz. yasaklı olan web sitelerini kırmızı deny olarak satırda görüntülersiniz. 

 

Outlook tarafında Office 365 mi kullanıyorsunuz yoksa içerde bir sunucumu veya pop3 hizmet mi alıyorsunuz biraz daha detay lazım. 

destination  office 365 ise portları, IP leri ve domainleri : https://docs.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/enterprise/urls-and-ip-address-ranges?view=o365-worldwide adresinde görebilirsiniz. 

 

Kural nasıl yazarım noktasında sıkıntı var ise ;

https://www.agvesistem.com/blog/sophos-firewall-yeni-kural-olusturma/

 

Web filter tanımlamak için

https://www.youtube.com/watch?v=rGnXg2fvBeg

 

 
Gönderildi : 20/08/2020 12:09

Paylaş: