Haberler

Cisco’ya, Çalışanlarına Kast Sistemi ile Ayrımcılık Uyguladığı İddiasıyla Dava Açıldı

California yetkilileri Cisco ve iki çalışanına, onlardan daha düşük bir kasttan geldiği için Hintli bir mühendise karşı ayrımcılık yaptıkları iddiasıyla dava açıyor.

İsimsiz bir şikâyet sonucu, salı günü Kaliforniya’nın Adil İstihdam ve Konut Bakanlığı, Cisco’ya “din, soy, ulusal köken / etnik köken ve ırk / renk temelinde yasadışı istihdam uygulamaları yapma” suçlamasıyla dava açtı.

Davada mühendis, Hindistan’ın en yaygın Hindu dininde uygulanan kast sisteminde “dokunulmazlar” olarak da bilinen Dalit olarak tanımlandı. Hindistan’ın kast sistemi resmi olarak 1950’de kaldırıldı, ancak doğum sırasında insanlara dayatılan 2000 yıllık sosyal hiyerarşi, yaşamın birçok alanında hala var.

Kast sistemi Hinduları doğumda sınıflandırır, toplumdaki yerlerini, hangi işleri yapabileceklerini ve kiminle evlenebileceklerini tanımlar. Davada sanık olarak, mühendislik takımının iki yöneticisi olan Sundar Iyer ve Ramana Kompella belirlendi. Bu isimler aynı zamanda kast sisteminin en üst seviye üyeleri.

Cisco iddiaları reddediyor

Cisco, iddialara karşı “kendisini şiddetle savunacağı” açıklamasında bulundu. Aynı zamanda şirket sözcüsü Robyn Blum yaptığı açıklamada “Cisco herkes için kapsayıcı bir çalışma ortamı sunmaya kendini adamıştır” ifadelerini kullandı. Bunlara ek olarak “Çalışanların ortaya koyduğu endişeleri rapor etmek ve araştırmak için sağlam süreçlerimiz var ancak bu dava 2016 yılına dayanıyor, bu konuda tüm yasalara ve kendi politikalarımıza tamamen uyduğumuzu belirledik. ” Dedi.

Davaya göre mühendise “ekip içinde en düşük statüye sahip olmasından dolayı, en düşük ücrete ve daha az fırsata sahip olduğu bir kast sistemi uygulaması” kabul ettirilmeye çalıştırıldı. Söz konusu Mühendis, bu uygulamayı kabul etmediği için, takım içindeki rolü azaltılarak, meslektaşlarından uzaklaştırılarak ve “mevcut şartlar altında tamamlanması imkânsız olan görevler” verilerek “kendisine misilleme yapıldığını” iddia etti.

Dava ayrıca Cisco’yu birden fazla soruşturmadan sonra bile “düzeltici önlem” almamakla suçladı. Birçok Silikon Vadisi firması gibi, Cisco da çok sayıda Hintli işçi çalıştırıyor. Şirket geçen yıl H-1B çalışma vizesinin en çok sunan 20 firma arasında yer aldı. H-1B vizesi çoğunlukla ABD’de çalışmaya gelen Hintliler tarafından kullanılmakta.

Resmi olarak kaldırılmasına rağmen, kast ABD’deki Hintliler arasında bile yaygın bir konu olmaya devam ediyor. Davada atıfta bulunulan sivil haklar grubu Eşitlik Laboratuarları tarafından yapılan 2018 araştırmasına göre, Dalitlerin% 67’si “kastları nedeniyle işyerlerinde haksız muamele gördüklerini” bildirdi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu