Haberler

Çalınan 5.4 Milyon Twitter Hesabı Verileri Satılığa Çıkarıldı

Bu yılın başlarında Twitter 5.4 milyon kullanıcının kişisel verilierinin çalındığını açıklamıştı. Hırsızlığın sebebi daha sonra giderilen bir API güvenlik açığıydı. Firma yaptığı açıklamada çalınan verilerden faydalanıldığına dair bir kanıtları olmadığı berlitmişti. Şimdiyse verilerin bir hacker forumunda satışa çıkarıldığı öğrenildi.

Bleepingcomputers’ın haberine göre ek olarak 1.4 milyon twitter kullanıcısının da verileri paylaşılmış ve milyonlarca kullanıcı daha aynı açık sebebiyle verilerini kaybetmiş olabilir.

Forumun sahibi Breacher lakaplı kullanıcı yaptığı açıklamada verilerin yayınlanmasından sorumlu kişi olduğunu kabul ediyor. Yayılan veri halka açık verilerin yanında kullanıcıların telefon numaralarını da içeriyor. Bleepingcomputer’a göre çalınan veriler 17 milyona varıyor olabilir.

Hacker’ların yayınladığı telefon numaraları ve email adreslerinin dolandırıcılık ve phising etkinliklerinde kullanılması olasılığı var. Bilgiler aynı zamanda öznel Twitter hesaplarının kimliğinin ifşa edilmesinde kullanılabilir. Her zamanki gibi şüpheli mail ve mesajlara karşı dikkatli olunması ve 2 aşamalı doğrulama kullanılması tavsiye ediliyor.

Kaynak: engadget.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu