Haberler

BTK, İkinci Çeyreğin IMEI Kayıt Rakamlarını Açıkladı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Nisan ile Haziran arasını kapsayan ikinci döneme ait IMEI kayıt rakamlarını açıkladı. 2022’nin ikinci çeyreğinde 2.9 milyonu aşkın mobil cihazın kaydı yapıldı.

IMEI kayıt görseli

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda 2022’nın ikinci çeyreğine ait IMEI kayıt rakamları da açıklandı. 2.9 milyondan fazla cihazın kaydedildiği 3 aylık süreçte toplam kayıtların %55’ini Samsung, Apple ve Redmi markalarına ait modeller oluşturdu. IMEI kaydı yapılan IoT, tablet, akıllı telefon ve modem gibi cihazlar arasında en çok kayıt yapılan cihaz ise beklenildiği gibi akıllı telefonlar oldu.

En çok IMEI kaydı yapılan markalar

Markalara göre IMEI kayıt rakamları – 2022/2. çeyrek

İkinci çeyrekte BTK sisteminde en çok IMEI kaydı yapılan marka, ilk çeyrekte olduğu gibi yine Samsung oldu. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 600 binden fazla Samsung modelinin kaydı yapıldı. Samsung’un ardından en çok kayıt alan ikinci marka ise Apple oldu. İkinci çeyrekte 400 bini aşkın iPhone’un kaydı yapıldı. Apple’ı sırası ile Redmi, Oppo, Tecno, General Mobile, Reeder, Poco ve Realme takip etti.

Mobil ve sabit pazar büyüme kaydetti

Yayınlanan BTK raporunda mobil ve geniş bant pazarına ait bilgilere de yer verildi. Raporda genişbant internet abone sayısının 2022 yılı ikinci çeyreğinde 89.5 milyon aboneye ulaştığı belirtildi. Bu rakam ilk çeyrekteki abone sayısına oranla %0.7 daha fazla. Mobil pazarda ise Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve TT Mobil’in 2021 yılında gerçekleşen net satış gelirleri, 2020 yılına göre %16.8 oranında artış göstererek 67.2 milyar TL’ye ulaştı. Belirtilen 4 şirketin dışında mobil pazarda hizmet veren şirketler de 2021 yılında 25.2 milyar TL net satış geliri elde etti.

İlk çeyreğe ait veriler için BTK, İlk Çeyreğin IMEI Kayıt Rakamlarını Açıkladı başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu