Haberler

Boston Dynamics Robotları Zorlu Parkurda Şov Yaptı

Boston Dynamics, üst düzey bir denge kabiliyeti gerektiren karmaşık bir engelli parkuru tamamlayan Atlas robotlarının gösterildiği yeni bir çift video yayınladı.

Şirketin Atlas robotik programı, mühendislerinin duyu ve algı sistemleri üzerinde araştırma ve geliştirme yapmaları için kurulmuş olan bir platform olarak işlev görüyor.

Boston Dynamics, Sandbox ortamında Atlas robotlarından ikisine çeşitli engellerin üzerinden park etme görevi verdi.

Engelli parkur, iki robottan birinin bir dizi sıralı kontrplak panel üzerinde koşmasını, bir boşluktan geniş atlama yapmasını ve bir dizi merdiveni inip çıkmasını gerektiriyordu. Bu arada ikinci robot da diğer robotun yaptıklarının tersini yaparak bir denge çubuğuna sıçrayacak ve ilk robotla aynı adımları takip edecek şekilde programlandı. Daha sonra her iki robot da senkronize ters taklalar gerçekleştirerek parkuru tamamladılar.

Boston Dynamics, ayrıca yayınlanan bir “laboratuvar içi” videosunda, bu davranışları uygularken Atlas robotlarının birçok kez düştüğünü söyledi. Boston Dynamics, robotların parkur tekrar tekrar denediklerini ancak öğrendikçe daha da hızlandıklarını açıkladı. Yayınlanan alıştırma videolarında, Atlas robotu bazı koşularda dengesini kaybediyor ve kasanın üzerinden atladıktan sonra geriye düşüyor.

Robotların parkur şovu şirketin önceki videolarındaki gibi hazır koreografiler üzerine kuruldu. Ancak bu videodaki görünmez bir ayrıntı önceki videolara göre önemli bir farkı ortaya koyuyor, bu videodaki robotlar, gördüklerini temel alarak repertuarlarındaki davranışları değiştirmeleri gerekiyordu.

Atlas takım lideri Scott Kuindersma, yayınladığı bir blog yazısında: “Atlas’ın hamleleri artık eskiden olduğundan farklı olarak kendi algıları tarafından yönlendiriliyor,” dedi.

“Örneğin, önceki videolarda, çeşitli dinamik hareketler yaratma ve onları tekrar tekrar çalıştırabileceğimiz bir zincirleme hareket yeteneği gerekiyordu. Bu durumda da, kendi sisteminde denge ve duruş için anlık birçok kritik ayar yapmak zorundaydı, ancak robot çevresini algılamıyordu ve tepki vermiyordu.”

Boston Dynamics’e göre bu, mühendislerin daha az sayıda şablon davranışı oluşturabileceği ve olası tüm platformlar için atlama hareketlerini önceden programlamaya gerek duymadığı anlamına geliyordu.

Önceden, Atlas robotları gösteriler yaparken esasen kördü ve yalnızca değişmeyen ortamlarda engelleri aşarken başarılı olabiliyorlardı.

Boston Dynamics mühendisleri, iki robotun parkuru tamamladıktan sonraki kutlama sırasında robotlardan birinin kolunda takılma görülmesinin, teknolojide hala alınacak çok yol olduğunu gösterdiğini belirtti.

Kuindersma, “Bugünden önce ters taklanın ardından gelecek şekilde bu hareketi gerçekleştirmemiştik, bu yüzden bu hareket bizim için deney niteliğinde oldu.” Dedi.

“Videoyu yakından izlerseniz, biraz garip görünüyor. Daha önce test ettiğimiz bir davranışı değiştireceğiz, böylece bu sorunu da çözebileceğimize inanıyoruz.”

Robotik şirketi iki ay önce Hyundai tarafından satın alınmıştı. Güney Koreli holding, Boston Dynamics’in %80’lik kontrol hissesini 1,1 milyar dolara satın aldı.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Jeff Bezos, Ay’a Gidiş İhalesi Sebebiyle Nasa’ya Dava Açtı
Fortinet İçin Yama Vakti
2 Milyon Kaydın Bulunduğu Gizli Terörist Takip Listesi Açığa Çıktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.