Haberler

Beklenen Haber Geldi: Alonso Eski Takımıyla Tekrar Sahneye Çıkıyor

Fernando Alonso Díaz, birçok takımda koşturmuş, iki kez 2005 ve 2006 yıllarında dünya şampiyonu olmuş başarılı Formula 1 pilotu. 38 yaşındaki İspanyol pilot, 2018 sezonu sonunda emekliye ayrılmıştı.

F1 Macaristan Yarışı Renault
Renault pilotu Macaristan yarışı

Dönüş sinyalleri veriyordu

Başarılı pilot, pandemi sebebiyle iptal edilen takvim sürecinde tekrar sahalara döneceğini, Formula 1 mi yoksa Nascar mı belli olmadığı yönünde paylaşımda bulunmuştu. Birçok takım iptal edilen takvimi değerlendiri yeni pilotlarını seçerken, Renault takımı da Alonso’yu ikna edip tekrar takıma dahil ettiklerini Twitter aracılığıyla duyurdu.

Resmi açıklama sonrası İspanyol pilot Fernando Alonso, “Renault ailem, Formula 1’deki iki dünya şampiyonluğu ünvanımla en iyi anılarım burada ama şimdi ileriye bakıyorum. Bu büyük bir gurur ve muhteşem bir duyguyla takıma geri dönüyorum.” diye duygularını paylaştı.

Renault takım patronu Cyril Abiteboul ise: “Alonso’nun takımımıza dahil edilmiş olması, Renault Grubu’nun F1’e olan bağlılığını ve şampiyonluğa ulaşmada olan amacını gösteriyor. Takımımızdaki varlığı, sportif ve marka değerleri olarak büyük bir anlam ifade ediyor.”

2 kez F1 Dünya Şampiyonu olan Alonso, Formula 1 takımı Renault ile 2 yıllık sözleşme imzaladığını açıklandı.

Kariyer Özeti

Alonco mclaren için yarıştı
Mclaren, Honda motoruna geçti ve Alonso tercih yaptı.

3 yaşında karting sporuna başladı. İspanya’da 1994 ila 1997 yılları arasında üç kez üst üste karting şampiyonluğu kazandı. 1996 yılında dünya karting şampiyonu oldu. Formula 1 kariyerinde 2001 F1 sezonunda Minardi takımıyla başladı ve bir sonraki yıl Renault‘da takımında test sürücüsü olarak görev yaptı. 2003 sezonu öncesinde takımın ana pilotlarından biri oldu. 25 Eylül 2005 tarihinde 24 yıl 58 günlükken Formula 1 Pilotlar Şampiyonluğu‘nu kazanarak bu başarıyı elde eden en genç pilot oldu. Bir sonraki sezon tekrar şampiyon olarak Formula 1 tarihinin en genç çifte dünya şampiyonu oldu. 2007 sezonu için McLaren takımına katıldı. Ardınan 2008 ve 2009 sezonlarında tekrar Renault takımı için yarıştı.

Daha sonra Scuderia Ferrari takımı için yarışan Alonso, şampiyonluk kazanamasa da 3 kez ikincilik elde edebildi. Aracından memnun olamayan İspanyol pilot, 2014 yılında takımından erken ayrıldı ve 2015 yılında Honda motoruna geçecek olan eski takımı Mclaren ile anlaştı.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.