Microsoft Azure

Azure Virtual Machine Auto Shutdown

Microsoft Azure bu güzel özelliğin tanıtımını 2017 yılında sağladığının bilgisini vermek isterim. Organizasyonunuzda kullanmak için oluşturduğunuz veya oluşturacağınız tüm Sanal Makineler maliyetleri , kullanıma ve ve çalışma süresine göre değişlik göstermektedir. Bu Sanal Makineler organizasyonunuzun çalışma saatleri içerisinde veya bizim belirlemiş olduğumuz süre boyunca kullanım sağlayabiliriz. Kullanım sağlamadığımız zaman Sanal Makinemizi çalışır durumda bırakmak , yani gerekli olmadığı zamanlar açık ve çalışır halde bırakmak Atıl kaynak kullanımına sebebiyet vermektedir. Ayrıca çalışma süresince yansıdığı maliyeti ödemek organizasyonumuz ve bizim için maliyet açısından problem yaratabilmektedir. Bu sebeple, Azure Sanal Makinelerinde Auto Shutdown yani Otomatik Kapanma işlemi uygulayarak kaynaklarımızın optimize edilmesini ve bu çalışma maliyetinin önemli ölçüde azaltmış oluruz. Nasıl oluruz ? Sanal Makinenizin ihtiyaç olmadığı durumlarda otomatik kapatma işlemi nasıl gerçekleştiririz ?

Bu konfigürasyonları şimdi Portal üzerinden konfigüre ediyor olacağız. O halde başlayalım :

İlk olarak Azure Portal ekranından “ Virtual Machines “ kaynağını arama kutucuğuna yazarız.

Sanal Makinemizin durumunun “ Running “ statüsünde olduğunu görürüz.

Sanal Makine içeriğine girmek için “ SCCM2103 “ adındaki Sanal Makineye tıklarız. Sol işlem menüsünden “ Operation “ bölümünde     “ Auto-shutdown “ seçeneğini seçeriz. Bir sonraki adımda aşağıdaki seçenekleri işaretlemek , seçme ve doldurma işlemleri yapmamız istenmektedir. Bu konfigürasyonları açıklamak gerekirse ;

Enabled : Özelliğin etkileştirilmesi için “ On “ durumuna getirilmelidir. Auto-shutdown özelliğinin devredışı bırakılmasını isterseniz  “ Off “ seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Scheduled shutdown : Sanal Makineninizin otomatik kapanmasını istediğiniz saati AM ve PM formatıyla belirtmek için “ Saat:Dakika:Saniye AM /PM “ şeklinde belirlediğiniz saati yazabilirsiniz.

Time Zone : Yaşadığınız ülkeye göre Saat dilimini belirtebilirsiniz.

Send notification before auto-shutdown ? : Otomatik kapanmadan önce bildirim gönderilsin mi ? anlamına gelmektedir. Sanal Makinenizin yukarıdaki belirtmiş olduğunuz saate göre kapatılacağına dair belirlemiş olduğunuz e-postanıza bilgilendirme sağlamak için “ Yes “ seçeneğini seçebilirsiniz. Bilgilendirilmek istemiyorsanız “ No “ seçeneğini seçebilirsiniz.

Webhook URL : Sanal Makineniz otomatik kapanma işlemi gerçekleşirken , Belirtilen Webhook Adresine bir bildirim göndermesini sağlar.

Email address : Sanal Makinenizin bildirimlerini almak için “ ; “ ile ayrılmış istediğiniz eposta adreslerini yazabilirsiniz. Sanal Makine kapatılmadan 30 Dakika önce Microsoft Azure’dan Otomatik Kapatma için E-mail gönderiliyor olacaktır.

Yapımıza göre gerekli konfigürasyonları belirleyerek “ Save “ seçeneğini seçeriz.

Ve konfigürasyonlarımızın geçerli olduğunu ve devreye alındığının bilgisini aldık.

Ardından 30 Dakika önceden “ SCCM2103 “ Sanal makinemizin otomatik kapanacağıyla alakalı bilgilendirme maili almış oluruz.

Aşağıdaki maili okuduğumuzda ;

“ Postpone 1 hour ” : Erteleme 1 Saat

“ Postpone 2 hour ” : Erteleme 2 Saat şeklinde otomatik shutdown işlemini erteleyebilirsiniz veya “ Skip this instance “ seçeneğini seçerek atlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ve Sanal Makinemizin belirlemiş olduğumuz saatte otomatik kapandığını görmüş oluruz.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere

Faydalı olması Dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.