Microsoft Azure

Azure Virtual Machine Auto Shutdown

Microsoft Azure bu güzel özelliğin tanıtımını 2017 yılında sağladığının bilgisini vermek isterim. Organizasyonunuzda kullanmak için oluşturduğunuz veya oluşturacağınız tüm Sanal Makineler maliyetleri , kullanıma ve ve çalışma süresine göre değişlik göstermektedir. Bu Sanal Makineler organizasyonunuzun çalışma saatleri içerisinde veya bizim belirlemiş olduğumuz süre boyunca kullanım sağlayabiliriz. Kullanım sağlamadığımız zaman Sanal Makinemizi çalışır durumda bırakmak , yani gerekli olmadığı zamanlar açık ve çalışır halde bırakmak Atıl kaynak kullanımına sebebiyet vermektedir. Ayrıca çalışma süresince yansıdığı maliyeti ödemek organizasyonumuz ve bizim için maliyet açısından problem yaratabilmektedir. Bu sebeple, Azure Sanal Makinelerinde Auto Shutdown yani Otomatik Kapanma işlemi uygulayarak kaynaklarımızın optimize edilmesini ve bu çalışma maliyetinin önemli ölçüde azaltmış oluruz. Nasıl oluruz ? Sanal Makinenizin ihtiyaç olmadığı durumlarda otomatik kapatma işlemi nasıl gerçekleştiririz ?

Bu konfigürasyonları şimdi Portal üzerinden konfigüre ediyor olacağız. O halde başlayalım :

İlk olarak Azure Portal ekranından “ Virtual Machines “ kaynağını arama kutucuğuna yazarız.

Sanal Makinemizin durumunun “ Running “ statüsünde olduğunu görürüz.

Sanal Makine içeriğine girmek için “ SCCM2103 “ adındaki Sanal Makineye tıklarız. Sol işlem menüsünden “ Operation “ bölümünde     “ Auto-shutdown “ seçeneğini seçeriz. Bir sonraki adımda aşağıdaki seçenekleri işaretlemek , seçme ve doldurma işlemleri yapmamız istenmektedir. Bu konfigürasyonları açıklamak gerekirse ;

Enabled : Özelliğin etkileştirilmesi için “ On “ durumuna getirilmelidir. Auto-shutdown özelliğinin devredışı bırakılmasını isterseniz  “ Off “ seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Scheduled shutdown : Sanal Makineninizin otomatik kapanmasını istediğiniz saati AM ve PM formatıyla belirtmek için “ Saat:Dakika:Saniye AM /PM “ şeklinde belirlediğiniz saati yazabilirsiniz.

Time Zone : Yaşadığınız ülkeye göre Saat dilimini belirtebilirsiniz.

Send notification before auto-shutdown ? : Otomatik kapanmadan önce bildirim gönderilsin mi ? anlamına gelmektedir. Sanal Makinenizin yukarıdaki belirtmiş olduğunuz saate göre kapatılacağına dair belirlemiş olduğunuz e-postanıza bilgilendirme sağlamak için “ Yes “ seçeneğini seçebilirsiniz. Bilgilendirilmek istemiyorsanız “ No “ seçeneğini seçebilirsiniz.

Webhook URL : Sanal Makineniz otomatik kapanma işlemi gerçekleşirken , Belirtilen Webhook Adresine bir bildirim göndermesini sağlar.

Email address : Sanal Makinenizin bildirimlerini almak için “ ; “ ile ayrılmış istediğiniz eposta adreslerini yazabilirsiniz. Sanal Makine kapatılmadan 30 Dakika önce Microsoft Azure’dan Otomatik Kapatma için E-mail gönderiliyor olacaktır.

Yapımıza göre gerekli konfigürasyonları belirleyerek “ Save “ seçeneğini seçeriz.

Ve konfigürasyonlarımızın geçerli olduğunu ve devreye alındığının bilgisini aldık.

Ardından 30 Dakika önceden “ SCCM2103 “ Sanal makinemizin otomatik kapanacağıyla alakalı bilgilendirme maili almış oluruz.

Aşağıdaki maili okuduğumuzda ;

“ Postpone 1 hour ” : Erteleme 1 Saat

“ Postpone 2 hour ” : Erteleme 2 Saat şeklinde otomatik shutdown işlemini erteleyebilirsiniz veya “ Skip this instance “ seçeneğini seçerek atlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ve Sanal Makinemizin belirlemiş olduğumuz saatte otomatik kapandığını görmüş oluruz.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere

Faydalı olması Dileğiyle.

Özdemir Mustafa

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel Bir Bankada Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu