Microsoft Azure

Azure Redis ile Wordpress performansını arttırmak

Azure Redis Cache ve WordPress’in App Service ile entegrasyonunu yeni bir özellik. Bu entegrasyon, WordPress web sitelerinin performansını artırmak için kullanılan bir teknik olan önbellekleme üzerinde odaklanmaktadır. Önbellekleme, web sitenizin hızını ve performansını artırmanıza yardımcı olur. Belirli sayfaları veya bölümleri önbelleğe alarak, sunucunuzdaki yükü azaltabilir ve ziyaretçilerinizin sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle yüksek trafikli siteler için önbellekleme, önemli bir rol oynar.

Eğer WordPress web siteniz arka planda birden fazla sunucu kullanıyorsa ve kullanıcı kitleniz farklı bölgelere dağılmışsa, Azure Redis Cache’i kullanarak dağıtılmış önbellekleme özelliğini entegre etmek, web sitenizin performansını daha da artırabilir.

Azure Redis Cache, Microsoft Azure tarafından sunulan tamamen yönetilen bir hafıza veri deposu hizmetidir. Bu hizmet, popüler açık kaynaklı Redis veritabanına dayanmaktadır ve yüksek performanslı ve ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmak için kullanılır. Azure Redis Cache, veriyi hızlı bir şekilde bellekte saklama ve almayı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu, veri erişimini hızlandırmanızı ve arka plandaki veri depoları veya veritabanları üzerindeki yükü azaltmanızı gerektiren senaryolarda oldukça kullanışlıdır.

Azure Redis Önbelleğini WordPress ile Yapılandırma Adımları:

Önkoşul: WordPress siteniz Azure Market Place’den oluşturulmuş ve çalışır durumda olmalıdır.

1. Azure Redis Önbelleği oluşturmak için Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzununa göz atabilirsiniz linkliyorum buraya Önbellek kaynağının WordPress örneğinizle aynı bölgede oluşturulduğunu kontrol edin yoksa olmaz.

2. Azure Portal’dan Redis kaynağı için Azure Cache’e gidin ve Genel Bakış /Overview solda penceresine gidin . 

             A. Ana bilgisayar adını daha sonra kullanmak üzere kaydedin.

             B. Bağlantı Noktaları’na tıklayın ve Yalnızca SSL aracılığıyla erişime izin ver  için Hayır’ı seçin.

             C. “Erişim Anahtarlarını Göster”i tıklayın ve birincil anahtarı daha sonra kullanmak üzere saklayın

3. Şimdi WordPress Yönetici kontrol panelini başlatın ve eklenti bölümüne gidelim

4. Eklentiler penceresine gidin, sitenizde W3TC eklentisinin kurulu ve etkin oluduğunu kontrol edelim.
Yüklü değilse bile WP yi upgrade ettiğinizde gelecektir.

5. Şimdi Genel Ayarlar’a gidin ve aşağıda ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Sayfa Önbelleğini etkinleştirin.

6. Aşağıdaki ekranda gösterildiği gibi Veritabanı Önbelleğini ve Nesne Önbelleğini etkinleştirin:

7.  Yapılandırmalarınızı saklamak için her bölümden sonra “Ayarları Kaydet” veya “Ayarları Kaydet ve Önbelleği Temizle” seçeneğine tıklayın .

8. Sol menüdeki Sayfa Önbelleği dikey penceresine gidin ve aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Sayfa Önbelleği ayarlarını belirtin redis şifresi ve redis bağlanti adimlarini doldurun. 

9. Veritabanı Önbelleğine giderek Veritabanı Önbelleği ayarlarını kaydedin:

10. Şimdi Nesne Önbelleğini yapılandırmak ve ayarları kaydetmek için son adım


Bu ayarları tamamladıktan sonra Wordpress ayarlarimizi save edip 5/10 dakika sonra redis servisi ile çalişmaya başlayip wordpress uygulamamizi önbelleklemeye başlayacak yüksek trafik aliyorsaniz büyük ölcüde performans artişini fark edeceksiniz.


Bu makelede acizik web bilginiz olmasi gerekiyor azureweb app ve marketplaceden uygulama yükleyebildiğinizi varsaydim merak ettiğiniz yada sormak istedikleriniz için yorumlarda buluşalim mutlu günler görüşmek üzere.

Ercan KURT

Uzun yılların birikimiyle sistem, network ve DevOps alanlarında derinlemesine uzmanlaştım. Aynı zamanda MCT olarak eğitmenlik yaparak, bilgi ve deneyimimi bir araya getirerek yeni nesil profesyonellerin yetişmesine katkı sağlıyorum.Yetkinliklerim :Microsoft Certified: Azure Administrator AssociateMicrosoft Certified: DevOps Engineer ExpertMicrosoft Certified: Azure Solutions Architect ExpertMicrosoft Certified: Trainer 2022-2024Cisco Certified: Network Associate (CCNA) 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu