Microsoft Azure

Azure Ortamınızdaki Sanal Makinenize Mevcut Data Diski Ekleme

Bu makalemizde Azure Ortamınızdaki Sanal Makinenize ortamınızda bulunan Mevcut içerisinde Veri bulunan diski ekleme işlemi nasıl gerçekleştiririz bunlarla alakalı uygulama gerçekleştiriyor olacağız.

Senaryo bazında gitmek gerekirse ; SCCM2103 adlı Sanal Makinemizde problem yaşadığımızı ve SCCM2110 adlı Sanal Makine oluşturup devam edeceğimizi düşünelim. SCCM2103 makinesinde disk içeriğinde alacağım bazı önemli verilerimin olduğunu düşünelim. Bunları yeni Sanal Makinemizden nasıl erişim sağlarız. Bu senaryoyu gerçekleştiriyor olacağız.

İlk öncelik gerçekleştireceğimiz işlemler neler onları sıralayalım :

  1. Azure ortamımızda Eski problem yaşadığımız Sanal Makinemizi kapatarak ortamdan kaldırıyor olacağız.
  2. Azure ortamımızda Yeni kurulum sağladığımız Sanal Makinemize eski kapattığımız Sanal Makinemizin diskini ekliyor olacağız.
  3. Bu disk içerisindeki Verilerimize erişebiliyor muyuz ? Bunları kontrol edeceğiz.

Şimdi o halde işlemlere başlayalım :

Microsoft Azure ortamında bahsettiğim gibi 2 Sanal Makinemiz mevcut. Bunlardan SCCM2103 makinesinde problem yaşıyorum. “ Running “ durumda olan Sanal Makinemizi shutdown yani kapatma işlemi sağlayarak , ortamdan kaldırma işlemi gerçekleştireceğiz.

İlk işlem olarak ; “ SCCM2103 “ Sanal Makinesinde masaüstünde bulunan “ Önemli Verilerim “ adlı Dosyamızı kontrol ederek devam ederiz.

SCCM2103 adlı Sanal Makinemizi Shutdown işlemi gerçekleştiririz. Bu işlem için Sanal Makine konfigürasyon arayüzüne girerek “ Stop “ seçeneğini seçeriz. Ardından “ OK  “ seçeneğini seçerek devam ederiz.

Sanal Makinemizin kapanma işlemi sürmektedir.

Sanal Makinemizi kapatma işlemini başarıyla gerçekleştirdik.

SCCM2103 adlı makinemizi ortamdan kaldırma işlemlerine başlayalım. SCCM2103 Sanal Makinemizi seçerek “ Delete “ seçeneğini seçeriz.

Sanal Makinemizi ortamdan kaldırmak için “ Confirm Delete “ kutucuğuna “ Yes “ yazarak onayladığımızı belirtiriz. “ Delete “ seçeneğini seçerek devam ederiz.

Azure ortamımızda SCCM2103 adlı Sanal Makinemizin ortamdan kaldırma işlemimizin başladığını görürüz.

Sanal Makinemizin ortamdan kaldırıldığını görürüz.

Ortamımızda Yeni devreye alacağımız Sanal Makinemize tıklarız.

Sanal Makine konfigürasyon ekranımızdan “ Settings “ bölümünden “ Disks “ seçeneğini seçeriz. Ardından SCCM2110 adındaki Sanal makinemize Azure ortamımızdaki var olan diskimizi ekleyeceğimiz için “ Attach existing disks “ seçeneğini seçeriz.

Azure ortamından kaldırdığımız SCCM2103 Sanal makinemizin diskini görmüş oluruz. İlgili diski seçeriz.

Diskimizi seçme işlemi gerçekleştirdikten sonra “ Host caching “ bölümünde  “ Read/ Write “ şeklinde seçeneğimizi seçtiğimizde diskimiz Premium ise , Disk Performansımızın düzeyinin yüksek olmasını sağlar. Makinemize attach işlemi gerçekleştirebilmemiz için “ Save “ seçeneğini seçeriz.

SCCM2110 makinemize Disk ekleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Disk ekleme işlemi başarıyla gerçekleştirildiğini görürüz.

Diskimiz eklenmiştir.

Şimdi “ Overview “ seçeneğini seçerek Sanal Makinemizin işlem bölümünde “ Connect “ seçeneğini seçerek “ RDP “ seçeneği seçerek bağlantı indirme işlemi gerçekleştiririz.

Sanal Makinemize bağlandığımızda ilk yapacağımız işlem Windows tuşuna basarak arama kutucuğuna “ diskmgmt.msc “ yazarak “ Disk Management “ konfigürasyon ekranına gireriz. ( Attach ettiğimiz diskimiz “ Offline “ durumda geldiği için “ Online “ duruma çekmemiz gerekmektedir. )

Disk Management bölümünde diskimizin üzerine sağ tıklayarak “ Online “ seçeneğini seçeriz.

Diskimizin “ Online “ duruma geldiğini görürüz.

Diske erişim için “ This PC “ ekranına gelerek diskimizin içeriğine gireriz.

SCCM2103 Sanal Makinesinde bulunan profilimdeki “ ÖNEMLİ VERİLERİM “ adındaki klasörümün geldiğini verilerimin geldiğiniz görmüş oluruz.

Ortamdan kaldırdığım Sanal Makinemizin diskini yeni makinemize takma işlemini başarıyla gerçekleştirdik.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere.

Faydalı olması Dileğiyle.

Özdemir Mustafa

21 Temmuz 1992 tarihinde İstanbulda Doğdum. Özel Bir Bankada Sunucu ve Sanal Sistemler ekibinde görev alıyorum. Aynı zamanda Gazi Üniversitesinde Bilişim Enstitüsü Bilişim Sistemleri Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyorum. 2010 yılından beri bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu sektöre ilk başladığımdan beri öğrendiğim ve yaşadığım teknik sorunları belgelemeye çalıştım ve dokümantasyon konusunda kendimi çok geliştirdim. Geliştirdiğim bu beceri ile insanlara faydalı içerikler üretmeye başladım. Makalelerimi okuyan deneyimli meslektaşlarım, yeni başlayanlar ve öğrenciler için Microsoft ürünleri ile ilgili çok fazla içerik üretmeye çalışıyorum ve üzerinde çalışmaya devam ediyorum. İçerik üretmekten gerçekten keyif alıyorum. Microsoft ürünleriyle ilgili çeşitli Portal ve Blog sitelerinde yazar olarak görev alıyorum. 2020 yılı itibari ile Türkiye'nin en büyük Çözümpark Bilişim Portalında yazar olarak görev almaya başladım. Bu başlangıçla birlikte birden fazla blog ve siteden teklif almaya başladım. İnsanlara daha fazla içerik üretebilmek adına Linkedin sayfası ve Microsoft Azure Bilgi Paylaşım Platformu adlı grup üzerinden binlerce kişiye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bunun son derece motive edici olduğunu söyleyebilirim ve bu sayfada ve grupta haftalık bazen de günlük olarak ürettiğim içerikler var. İnsanlara faydalı olması ve geri dönüşleri beni daha çok yazmaya sevk ediyor. Gönüllülük kapsamında birden fazla kuruluşta Microsoft ürünleri ile ilgili etkinlikler, eğitimler, çalıştaylar düzenliyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu