Haberler

Azure Files Yeni İyileştirmeler Sayesinde Endüstri Standartı Dosya Paylaşımı için Kullanıma Hazır

Azure File, bir endüstri standarttı olan “Server Message Block SMB” protokolü ile ulaşabileceğimiz ve aynı on-prem sistemlerdeki gibi klasik bir dosya paylaşımı imkanını bulut üzerinden sunan bir özelliktir. Daha kısa bir ifade ile bulut üzerinde kullanılan dosya paylaşım platformu diyebiliriz.

On-prem üzerindeki bir sunucu üzerinde nasıl bir dosya paylaştırıyorsak azure üzerinde de benzer bir şekilde dosya paylaştırıp buraya SMB protokolü ile on prem veya bulut üzerindeki sistemlerden erişebiliyoruz.

Windows, macOS ve Linux gibi işletim sistemleri de sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilirler.

Buradaki en önemli özelliklerden biriside böyle bir dosya sistemi için ama Windows ortamında ana NAS üzerinde mutlaka bir yönetim eforu sarf etmeniz gerekmesiydi. Yani yerleşik sistemlerdeki bir Windows dosya sunucusu için yedekleme, ulaşılabilirlik veya yama yönetimi gibi bakım işlemleri varken Azure File için bu tür bir derdiniz olmuyor.

Peki mevcut bu hizmet için yapılan iyileştirmeler nelerdir?

Temel olarak Microsoft aslında ürün kullanılmaya başlandıkça gelen şikayetler üzerine yoğunlaşmış ve bu konularda ciddi iyileştirmeler sağlamıştır.

Hızlı bir şekilde kontrol ettiğimiz zaman anlık kopyalama, kullanım limiti 60MiB/s’ den 300 MiB/s ye kadar yükseltilmiştir. Benzer şekilde maksimum IOPS rakamı 1.000’ den 10.000 yine maksimum tek bir dosya paylaşım kapasitesi ise 5TB’ den 100TB’ a yükseltilmiştir. Özetle aslında daha büyük, daha hızlı ve daha performanslı bir dosya paylaşımı isteyen kurumlar için ürün geliştirilmiştir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz;

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/announcing-the-general-availability-of-larger-more-powerful-standard-file-shares-for-azure-files/

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu