Haberler

Azure Backup Hybrid Yedekleri için Soft Delete Özelliği Sunmaya Başladı

Microsoft IaaS sanal makinelerin bulut yedeklerinin yanlışlıkla veya kötü amaçlı silinmelerine karşın korunmasına yardımcı olmak için soft delete özelliğini duyurdu. Özellikle gelişmiş saldırılarda görülen yedeklerin silinmesi konusunda son derece yararlı olan bu özellik aslında outlook üzerinden silinen maillerin yine outlook veya owa gibi son kullanıcının BT ekiplerine erişmeden maillerini geri getirmesine benziyor. Çünkü benzer durumlar aslında Microsoft tarafında case ile yönetiliyordu. Ben ransomware yiyen bazı bulut müşterilerimde case açarak silinen yedeklerin kurtarıldığına şahit olmuştum. Şimdi bu özellik aslında artık Azure portal üzerinden sistem yöneticilerine sunulmuş durumda.

Bu özelliğin aslında en büyük güzelliği bir şekilde Azure yedeği olan IaaS makineleri için her türlü silme işlemine rağmen ek bir ücret ödemeden bir güvenlik koruması edinmiş oluyorsunuz. 14 gün sonra bu silinen yedekler otomatik olarak kalıcı silinmektedir.

Kaynak

https://azure.microsoft.com/en-us/updates/soft-delete-virtual-machine-backup/

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu