Haberler

Apple’ın Yeni İşlemcisinin Hız Testleri Ortaya Çıktı

Apple’ın M1 işlemcisi, MacBook Air için büyük bir performans artışı vaat ediyor. Öyle ki yeni işlemciler, hız testlerine göre eski intel tabanlı MacBook Air’leri oldukça geride bırakmış durumda.

Apple’ın MacBook Air’deki yeni Arm tabanlı M1 yongasının, günümüz Intel tabanlı 16 inç MacBook Pro’dan çok daha iyi performans sunduğunu gösteren bir Geekbench karşılaştırmasında ortaya çıktı.

MacRumors’a göre, Apple’ın silikon yongası ile çalışan MacBook Air’in tek çekirdek Geekbench puanı 1687 ve çok çekirdek puanı 7,433 olarak ölçüldü.

M1, beş nanometre mimarisine dayanan ve 16 milyar transistörden oluşan sekiz çekirdekli bir Arm SoC’dir (yonga üzerinde sistem). Arm tabanlı A14 Bionic ise, 11,8 milyar transistöre sahip.

Apple, M1’in entegre grafiklerinin (GPU) “en yeni dizüstü bilgisayar çipinden” iki kat daha iyi performans sağladığını, ancak sadece üçte biri kadar güç tüketimine ihtiyaç duyduğunu iddia ediyor.

Yeni işlemcilerde ayrıca saniyede 11 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli bir Neural Engine bulunuyor. M1 çipi ilk olarak MacBook Air, Mac Mini ve 13 inç MacBook Pro ile kullanıcılara sunulacak.

8GB RAM’e sahip bir ‌MacBook Air yeni M1 yongası ile Geekbench’te performans testine sokuldu, teste göre yonga 3.2GHz taban frekansına sahip.

Yeni MacBook Air, işlemci gücünde yeni MacBook Pro’ları bile geçti

M1’li MacBook Air, tek çekirdek puanı 1584 ve çok çekirdek puanı 3898 olan iPhone 12 Pro da dahil olmak üzere tüm iOS aygıtlarını geride bırakıyor. iPhone 12 Pro, Geekbench’in listelerinde en iyi iOS aygıtı olarak konumlandırılmakta. A14 SoC’ye sahip iPad Air ise, Geekbench’e göre tek çekirdek performansında 1585, çok çekirdek de ise 4647 puan aldı.

Yeni işlemciye sahip MacBook Air’in tek çekirdekli performansı, piyasadaki tüm Mac’leri geride bırakmış durumda. Çok çekirdek performansında da başta tek çekirdek puanı 1096 ve çok çekirdek puanı 6870 olan 10. nesil 2.4 GHz Intel Core i9 modeline sahip MacBook Pro olmak üzere son dönem MacBook Pro’larını da geride bırakmış durumda.

M1 yongası, ham CPU kıyaslamaları söz konusu olduğunda 16 inç MacBook Pro modellerinden daha iyi performans gösteriyor olsa da, 16 inç MacBook Pro muhtemelen GPU gibi diğer alanlarda daha iyi performans sunacaktır, çünkü MacBook Pro modellerinde yüksek güçlü GPU’lar için bağımsız yongalar bulunuyor.

Apple’ın, Intel öncüllerinden üç kat daha hızlı bir olduğunu söylediği M1 hamlesine MacBook Air öncülük ediyor. M1 işlemciye sahip MacBook Air ABD’de 256 GB SSD depolama ve 8 GB bellek seçenekleri ile 999$’a satışa çıktı. Aynı özelliklere sahip modelin Türkiye fiyatı ise, 10.999 lira.

Apple, Haziran ayında Mac’leri Intel işlemcilerden kendi Arm tabanlı ‘Apple silikon’ işlemcilere geçirme planını yayınlamıştı. Bunun yanında Microsoft da Windows 10’lu Arm PC’ler için temel atmış durumda.

Apple, 2022’ye kadar Arm geçişini tamamlamayı planlıyor. Apple’ın Intel’den Arm’a geçişinin önemli bir adımı ise, macOS Big Sur’un bir parçası olan Rosetta 2 uyumluluk katmanı olacak.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu