Haberler

Apple Uygulamasında Sıfırıncı Günlük ( Zero-Day )

Eğer Windows kullanıyor ve aynı zamanda apple uygulamalarınız varsa itunes gibi endişelenebilirsiniz.

Araştırmacılar BitPaymer ve iEncrypt Ransomware gibi saldırılara bakıldığında arkasında apple’e ait olan bonjour uygulamasını buldular.

Apple’e ait olan bonjour bir ağ uygulamasıdır. Örnek vermek gerekirse sisteminizde itunes uygulaması yüklü ise bonjour sayesinde ağınızdaki diğer itunes yazılımları bulabilir ve birbirleri arasında iletişim kurulabilir.

Zafiyet tamda bu uygulamada yani bonjour’da. Güvenlik araştırmacıları bonjour uygulamasında sıfır günlük ( zero-day ) keşfetti, işin kötü yanı apple’a ait diğer uygulamaları kaldırsanız bile bonjour uygulaması ayrı bir yazılım olarak kurulduğu için sisteminizde çalışır vaziyette devam etmesi.

Apple bu zafiyet ile ilgili güncelleme yayınladı ve kullanıcıların hızlı bir şekilde güncelleştirmelerin yüklenmesini tavsiye ediliyor.

Güncelleme Linki

LinkKaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.