Haberler

Apple, Tasarımcısı ile Yollarını Ayırıyor

Apple’da ürün tasarımlarında söz sahibi isim olan Endüstriyel Tasarım Başkan Yardımcısı Evans Hankey ile yollar ayrılıyor. 6 ay daha Apple bünyesinde görev yapacak olan Hankey, sonrasında görevini yeni bir isme devredecek. Detaylar haberimizde.

Apple tasarimi

Apple’da iPhone, Macbook ve AirPods gibi ürünlerin görsel tasarımları için birden fazla tasarımcı yer alıyor. Ürün tasarımı konusunda son sözün sahibi ise 2019 yılında bu göreve başlayan Evans Hankey. Şirketin 20 yıllık tasarım başkanı Jony Ive’nin yerine göreve getirilen Evans Hankey görevi bırakıyor. Endüstriyel Tasarım Başkan Yardımcısı olarak görevde bulunan Hankey, 6 ay daha bu görevi yürütmeye devam edecek ve bu sürenin ardından Apple ile bağlarını tamamen koparacak.

Evans Hankey

Evans Hankey’in görevden ayrılması Apple tarafında ise büyük bir kayıp olarak görülmüyor. Hankey’in ayrılığının şirketi etkilemeyeceğini belirten şirket, bu alanda şirket bünyesinde uzun yıllar çalışan personelleri olduğunu belirtiyor. Evans Hankey’in Apple’dan hemen değil de 6 ay sonra ayrılması ise bir uyumluluk sürecinin başlangıcı. Bu ayrılıkla ilgili herhangi bir sebep ise açıklanmıyor. Teknoloji yazarları tarafından Apple’ın tasarım tarafına artık çok fazla önem verilmediği düşünülse de özellikle iPhone modellerinde son çıkan modellerin tasarımsal olarak benzerliği de bu ayrılığın sebebi olabilir.

Yeni isim tanıdık birisi

Hankey’den boşalan koltuğa AirBNB’nin tasarım başkan yardımcısı Gary Butcher’in getirilmesi bekleniyor. Kariyerinde 16 yıllık Apple dönemi bulunan Gary Butcher, yeniden Apple’a hizmet vermeye hazırlanıyor. Apple’ın otomobil, karma gerçeklik gözlüğü gibi yeni ürünlere yönelmesiyle birlikte Butcher’in Apple’a ne yönde fayda sağlayacağı ve ne tür tasarımlar kazandıracağı merak konusu.

Siz de Apple tasarımları ve bu görev değişikliğine ilişkin görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu