Haberler

Apple, Son Çeyrek Gelirlerini Açıkladı

En büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Apple, son 3 aylık döneme ilişkin gelir raporlarını açıkladı. Şirket, gelirlerinde yıllık bazda %5 düşüş yaşamasına karşın global pazarda 2 milyar kullanıcıya ulaşmayı başardı. Apple’ın son çeyrek gelirleri ve şirket CEO’su Tim Cook’un açıklamaları haberimizde.

Apple

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kendi finansal takvimine göre 2023’ün ilk çeyreğini tamamladı. 26 Aralık 2022’de sona eren finansal dönemde şirketin gelirleri ve net karı bir önceki çeyreğe oranla artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla ise şirket gelirlerinde %5 oranında bir düşüş yaşandı. Apple CEO’su Tim Cook şirketin mali sonuçlarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu;

“Hepimiz zorlu bir ortamda yol almaya devam ederken şimdiye kadarki en iyi ürün ve hizmet yelpazemize sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi uzun vadeye odaklanmaya devam ediyoruz ve yaptığımız her şeyde değerlerimizle lider durumdayız.”

Apple, 2023/1. çeyrek gelirlerini açıkladı

Apple, finansal yılın bir önceki çeyreğinde 90 milyar dolar gelir ve 20 milyar dolar da net kar açıklamıştı. 2023’ün birinci çeyreği için 117 milyar dolar gelir ve 30 milyar dolar net kar açıklandı. Önceki çeyreğe oranla önemli bir büyüme gösteren şirketin bu tablosunda Eylül ayında tanıttığı iPhone 14 ailesi akıllı telefonların katkısı büyük. Zira şirket ilk çeyrekte toplam gelirlerinin %56.1’ini iPhone satışlarından elde etti. 117 milyar dolarlık gelirin %11,50’si giyilebilir teknoloji, akıllı ev ürünleri ve teknoloji aksesuarlarından gelirken iPad’ler toplam gelirin %8’ini ve Mac bilgisayarlar %6.6’sını oluşturdu. Apple’ın iPhone’lardan sonra en çok kazanç elde ettiği kalem ise servis gelirleri. Şirket bu çeyrekte toplam gelirlerinin %17.7’sini servisler aracılığıyla elde etti.

Dev şirket, bir önceki yılın aynı döneminde 123,9 milyar dolar elde ettiğini açıklamıştı. Bu yıl açıklanan rakamlar yıllık bazda toplam gelirlerin %5 oranında düştüğünü gösteriyor. Açıklanan gelir, daha önce hissedarlara beklenti olarak açıklanan 121 milyarlık rakamında gerisinde kaldı.

Apple, global pazarda 2 milyar aktif kullanıcıya ulaşmayı başardı

Apple, ulaştığı kullanıcı sayısı konusunda istiktarlı yükselişini sürdürüyor. 2016 yılında tüm dünyada 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklayan şirket, 2020 yılında bu rakamın 1.5 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu. Bugün şirketin 1 numaralı ismi Tim Cook tarafından yapılan açıklamada 2 milyar aktif kullanıcı sayısının aşıldığı duyuruldu.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu