Haberler

Apple, iOS 16.5 ile Ortaya Çıkan Batarya Sorunları İçin Açıklama Yaptı

Geçtiğimiz hafta iOS 16.5 güncellemesini yayınlayan Apple, kullanıcılardan gelen batarya şikayetleri için bir bilgilendirme paylaştı. iOS 16.5 batarya sorunu nasıl çözülür, yeni güncelleme yayınlanacak mı? Tüm detaylarıyla içeriğimizde.

iPhone batarya sorunu

Apple, 18 Mayıs’ta iOS 16.5 güncellemesini indirmeye sundu. Önceki sürümde yer alan hataları gideren ve birtakım iyileştirmeler sunan yeni güncelleme, bazı sorunları da beraberinde getirdi. Apple Community, Reddit ve Twitter gibi platformlarda iPhone kullanıcıları yeni güncellemenin batarya sorunlarına yol açtığını; telefonların kullanım süresinin düşerken şarj olma süresinin de arttığını belirtti. Gelen şikayetlerin ardından Apple, iOS 16.5 sonrası ortaya çıkan batarya sorununa ilişkin bir bilgilendirme paylaştı.

iOS 16.5 batarya sorunu neden kaynaklanıyor? Apple açıkladı

Kullanıcılardan gelen yoğun şikayetler üzerine sorunla ilgili açıklamada bulunan Apple, iOS 16.5 güncellemesinde bir hatanın olmadığını açıkladı. Güncelleme ile birlikte cihazdaki fotoğrafların makine öğrenimi ile tarandığı, bu verilerin taranması sırasında gerçekleşen optimizasyon nedeniyle iPhone’ların arkaplanda birtakım işlemler gerçekleştirdiği ve bu nedenle de yavaşlama ve hızlı şarj tüketme sorunlarının yaşanabileceği aktarıldı. Yeni güncellemenin sunduğu yapay zeka destekli yeni özellikler arkaplanda veri optimizasyonu sağlıyor, dolayısıyla da kullanım ömrünün azalmasına neden oluyor.

iOS 16.5 batarya sorunu nasıl çözülür?

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre arkaplanda gerçekleşen kalibrasyon ve ayarlama işlemleri telefonunuzun şarjının hızlı bitmesine neden oluyor. Arka planda süren ayarlama işlemlerinin tamamlanmasının ardından batarya eski düzenine dönecek. Dolayısıyla bunun bir sorun teşkil etmediği, otomatik olarak düzeleceği belirtiliyor. iPhone kullanıcılarının merak ettiği bir diğer konu ise bataryanın donanımsal olarak zarar görüp görmeyeceği yönünde. Apple, kullanıcıların bu konuda da endişelenmemesi gerektiğini, yazılımsal veya donanımsal herhangi bir sorunun yaşanmayacağını ifade ediyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu