Haberler

Apple Geliştiricilere Yönelik Xcode Cloud Aboneliğini Başlattı

Apple’ın yaklaşık 1 yıldır test aşamasında olan Xcode Cloud hizmeti artık kullanılabilir. Hizmet, geliştiricilerin ortaklaşa çalışmalarına imkan sağlıyor. Xcode Cloud hakkında detaylar haber içeriğimizde.

Xcode Cloud
Xcode Cloud

Apple, 1 yıla yakın süredir test ettiği Xcode Cloud sistemini kullanıma açtı. Geliştiricilere e-posta yoluyla bildirilen ve Apple Developer sayfasında da tanıtılan sistem kullanıcıların projelerde ortaklaşa çalışabilmesine olanak sağlıyor. Geliştiriciler, artık Apple’ın geliştiricilerin ortak projelerde birlikte çalışmasına yardımcı olmak için tasarlanmış ortak uygulama oluşturma hizmeti olan Xcode Cloud aboneliklerine kaydolabilir. Hizmetten yararlanabilmek için Apple Developer hesabına sahip olmak ve Xcode 13.4.1 ve üstü bir sürümü indirmek gerekiyor.

AppleInsider tarafından geliştiricilere gönderilen e-postada, Xcode üzerinde bir iş akışı yapılandıran herkesin 2023 yılının sonuna kadar ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği bildirildi. Ücretsiz plan ile çalışma süresi ise aylık 25 saat ile kısıtlanıyor. Daha fazla çalışma süresi içeren abonelikler ise ücrete tabi.

Apple Xcode Cloud nedir?

Apple Xcode Cloud
Apple Xcode Cloud

Xcode Cloud, geliştirme ekiplerinin özellikle uzaktan çalışırken daha verimli işbirliği yapmasına olanak tanır. Tüm Apple aygıtları ve platformları için otomatik olarak uygulamalar oluşturarak geliştiricinin Mac’inin diğer görevleri yerine getirmesini sağlar. Ayrıca geliştiricilerin uygulamaları simüle edilmiş mevcut Apple donanımında test etmesine olanak tanır ve derlemeleri TestFlight aracılığıyla dağıtmayı kolaylaştırır.

Xcode Cloud abonelik ücretleri

Apple’ın bugün yayına geçirdiği Xcode Cloud hizmeti aylık 25 saatlik çalışma için 2023 sonuna kadar ücretsiz olacak. Daha yüksek çalışma saatlerine ihtiyaç duyan geliştiriciler iPhone ve iPad cihazlarından Apple Developer uygulaması üzerinden farklı abonelik tiplerini satın alabilir. Xcode Cloud’un aylık 100 saat işlem süresi sunan aboneliği 49.99 dolar, aylık 250 saat işlem süresi sunan aboneliği 99.99 dolar ve aylık 1000 saat işlem süresi sunan aboneliği de 399.99 dolar.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google Uygulamaların Topladığı Verileri Açıklamayı Geliştiricilere Bıraktı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu