Haberler

Analistler SSD ve RAM Fiyatlarında Düşüş Bekliyor

Yakın zamanda NAND ve DRAM temelli ürünlerin fiyatlarıda rekor düşüş görebiliriz. Yeni bir rapora göre fiyatlar 2020 boyunca %10 düşüş yaşayacak ve 2021’in ilk çeyreğinde de düşmeye devam edecek.

DRAMeXchange’e göre “Elektronik satış sezonlarının getirdiği geleneksel yükselişe ve Apple’ın yeni iPhone’larının 2020’nin 3. çeyreğindeki çıkışına rağmen, alıcıların pandemi sebebiyle aşırı envanter alımının etkisiyle NAND flash’daki düşüş muhtelemen %10’a varacak”

GEIL RAM AURA SYNC

DigiTimes da bellek çipleri fiyatlarının, NAND ve DRAM dahil, 4. çeyrekte %10 düşmesini ve 2021’in ilk yarısında da düşüşün devamını beklediğini haber verdi.

Düşüş beklentisinin sebebi basitce arz ve talebe dayanıyor. Ortalıkta çok fazla bellek var ve satıcılar bunları artık satın almıyor – Western Digital Micron alımlarını azaltan firmalardan sadece ikisi.

Deutsche Bank analisti Sidney Ho’ya göre (Barron’un haberine göre) gelecek yokluktan endişelenen bilgi merkezleri ve öteki kuruluşlar pandemi başlangıcında bellek cihazları depoladılar. Bu da gelecek ekonomik çeyreklerde arz fazlasına ve alıcılarda düşük talebe sebebiyet verdi.

Ayrıca fiyatların düşüşünün tek sebebi panik alım değil. DRAMeXcHange’e göre “Tedarikciler 128L NAND flash’ın veri performansı üzerinde geliştirmeler yaptığı süre boyunca,  NAND flash marketindeki arz fazlalığı 2020 4. çeyreğinde devam edecek ve ortalama satış fiyatındaki düşüşü daha da güçlendirecek.

Ortalama satıştaki fiyat düşüşü %15’lere de varabilir ve bileşenlerin fiyatları düşerken, içinde bulundukarı ürünlerin de fiyatları düşecektir. Bu da “Kara Cuma” veya “Siber Pazartesi” gibi etkinliklerde SSD ve RAM’ler üzerine iyi indirimler görebileceğimiz anlamına geliyor.

Fiyatların düşüşleri PC fanları tarafından sevinçle karşılanabilir ama bu aynı zamanda satıcılar için felaket demek oluyor. Bazı NAND üreticileri arzı düşürüp, fiyat düşüşünün önüne geçmeye çalışıyor fakat flash bellek kullanan firmalar ekonomik sıkıntılar nedeniyle yeterince hızlı stok boşaltamıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.