Haberler

Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos, CEO’luk Görevini Devretti

Amazon’u kurduğundan beri CEO olarak görev yapan Jeff Bezos, 5 Temmuz’da CEO’luk unvanını Andy Jassy’ye devretti. 2003 yılından beri Amazon Web Servisi’ni (AWS)  yöneten Andy Jassy CEO olarak, Jeff Bezos ise yönetici başkanı olarak şirkette yer alacak.

Neden CEO değişikliği yaşandı?

1994 yılında kurulan Amazon’un CEO değişikliğinde bulunması, şirkete vergi kaçakçılığı ve tekelcilik suçlamalarının yapıldığı bir döneme denk geldi. Pandemi sürecinde Amazon’un kazancının yükselmesi, şirketin CEO’su ve kurucusu Jeff Bezos’un haksız bir zenginleşme  yaşamaya başladığına dair eleştirilerin artmasına sebep oldu. Eleştirilerin ilk odak noktası; depo çalışanları ve kuryelerin çalışma şartlarına oranla, aldıkları maaşların yetersiz görülmesiyle başladı. Daha sonra Amazon’un, 2007 ve 2011’de gelir vergisi kaçırdığına dair açılan soruşturmayla gerilim tırmanmaya devam etti.

Bu gelişmelerin üzerine Bezos görevinden ayrılarak, şirkete karşı oluşan olumsuz tepkileri azaltmayı planlıyor. Yine de Bezos’un şirketin en büyük hissedarı olarak; etkin bir güç olmaya devam edeceği biliniyor.

Amazon’un en çok adi hisse senetlerine sahip olan Bezos’tan sonra, Vanguard Grup yüzde 6,5 civarıyla ikinci sırada yer alıyor. Bir hissedar girişimi şirkette büyük bir değişiklik yapmak isterse, Bezos’un oy gücü etki sağlayabilecek düzeyde görülüyor.

Bu durum diğer birçok Silikon Vadisi yöneticisinin tutumuna da benziyor. Örneğin, Google’ın kurucu ortakları, şirkete düzenleyici incelemelerinin artması nedeniyle 2019’da yönetici unvanlarını kaybettiler ancak yönetim kurulunda kalmaya devam ettiler. Şu anda kendilerine hissedar olarak oy kontrolü sağlayan özel bir hisse sınıfına sahipler.

Amazon’un yeni CEO’su Andy Jassy kimdir?

Amazon’un yeni CEO’su Andy Jassy, Jeff Bezos’un elit liderlik grubu S-Takımı’nın üyesiydi. Harvard İşletme Fakültesi mezunu Jassy, 1997 yılında Amazon’da çalışmaya başlamış ve Amazon Web Servisi’ni (AWS) kurarak milyonlarca kişinin kullandığı bir bulut platformu haline getirmişti. Jassy’nin bu göreve getirilmesi, Amazon’un internet hizmetlerine verdiği önemin göstergesi olarak da değerlendiriliyor.

Jeff Bezos farklı projeler üstünde çalışıyor

Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’e ve farklı yardım kampanyalarına daha fazla vakit ayırmak istediği biliniyor. Uzay araştırmalarıyla ilgilenecek olan iş insanı, 20 Temmuz’da Blue Origin ile ilk kez uzay yolculuğuna çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.