Haberler

Amazon’dan İşletmelere Yönelik Yapay Zeka Robotu: Amazon Q

Amazon, bugün Las Vegas’ta düzenlediği re:Invent konferansında yapay zeka temelli yeni teknolojilerini tanıttı. Etkinliğin öne çıkan tanıtımı, Amazon Web Services (AWS) müşterilerine yönelik hazırlanan yapay zeka asistanı Amazon Q oldu. Detaylar haberimizde.

Amazon Q

Yapay zeka teknolojisinin gerisinde kalması nedeniyle çok fazla eleştirilen Amazon, Mayıs ayında bu alana yönelik bir girişim olan Anthropic’e yaklaşık 4 milyar dolarlık bir yatırımda bulunmuştu. Özellikle AWS tarafında geliştirmelerde bulunan şirket, bugün düzenlediği re:Invent etkinliğinde yapay zeka alanındaki yeni geliştirmelerini duyurdu. Bu geliştirmelerin en önemlisi ise yapay zeka destekli asistan Amazon Q. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, Microsoft’un CoPilot’u ve Alphabet (Google)’in Bard’ından sonra Amazon da kendi yapay zeka destekli sohbet robotunu çıkarmış oldu. Amazon Q, bildiğimiz sohbet robotlarının aksine yalnızca işletmeler için geliştirildi. Amazon Web Services (AWS) müşterileri aylık 20 dolar fiyatlandırma karşılığında Amazon Q’dan yararlanabilecek.

Şirket tarafından düzenlenen etkinlikte Amazon Q hakkında şu ifadelere yer verildi;

Amazon Q, özellikle yapılan işlere ve müşterilerin işlerine göre özelleştirilebiliyor ve sorulara hızlı yanıtlar alınabilmesini, içerik oluşturulmasını, herhangi bir konuda harekete geçilmesini destekleyerek bu bilgilerin müşterinin bilgi depoları, kodları ve kurumsal sistemleri arasında paylaşılmasını da sağlıyor. Amazon Q, şirketlerin çalışanlarına görevlerini kolaylaştırmak, karar alma ve problem çözmeyi hızlandırmak ve iş yerinde yaratıcılık ve yenilikçiliği teşvik etmek için bilgi ve tavsiyeler sunuyor. AWS’in kurumsal müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarladığı Amazon Q, kuruluşun mevcut kimliklerine, rollerine ve izinlerine göre etkileşimlerini her bir kullanıcı özelinde kişiselleştirebiliyor. Temel modellerini eğitmek için hiçbir zaman ticari müşterilerin verilerini kullanmadığı için de güvenli bir platform sunan AmazonQ, ön izleme aşamasında kullanıma sunuldu.

Amazon Q nedir? Ne işe yarar?

AWS ekibi tarafından geliştirilen Amazon Q, işletmelerin verimliliğini artırmak için kullanılan yapay zeka destekli bir sohbet robotu ve asistan. Amazon tarafından 17 yıllık bir bilgi kütüphanesi tarafından eğitildiği belirtilen bu asistan mail yazma, toplantı özeti oluşturma, hata ayıklama, kod derleme ve işletmelerde ortaya çıkabilecek sorunlara karşı fikir verme gibi özelliklere sahip. İşletmelerin yapay zekaya olan güvensizliği ve ortaya çıkabilecek gizlilik ihlalleri de Amazon tarafından düşünülmüş ve Amazon Q bu öngörü ile oluşturulmuş. Amazon Q, işletmelerin daha önceden belirlediği gizlilik esaslarına bağlı kalıyor. Örneğin, kurumsal bir firmanın pazarlama departmanında görev yapan bir çalışan, şirkete ait önemli bilgilere erişemiyor ve kendi yetkisi dışında alanlara müdahale edemiyor.

Aylık 20 dolar fiyatlandırma ile AWS müşterisi olan işletmelere sunulacak olan Amazon Q, ilerleyen süreçte birçok işi yapabilecek gibi görünüyor. Peki siz Amazon Q hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum alanından yazmayı unutmayın.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu