Haberler

Amazon’dan COVID-19’la Mücadele İçin Ücretsiz Yeni Veri Tabanı

Amazon Web Services (AWS), coronavirus ve benzeri hastalıkların yayılmasıyla ilgili verilerin ortak bir alanda toplanması için halka açık yeni bir veri tabanı oluşturdu.

Yapılan açıklamada COVID-19 ile ilgili verilerin güncel ve ücretsiz olması için sürekli olarak yeni partnerlerle çalışıldığı belirtildi. Şimdilik takip verileri için New York Times ve Johns Hopkins Üniversitesi, hastane yatak sayıları için Definitive Healthcare ve 45.000’den fazla COVID-19 araştırma makalesi için Allen Institute for AI ile anlaşıldığı biliniyor.

Deney yapan kişilerin hızlıca veri analizi yapmasına izin veren AWS veri tabanı, halihazırda var olan bütün kaynaklardan tek tek ayıklama yapmayı ve gereksiz zaman kaybını engelliyor. AWS veya üçüncü partiler tarafından hazırlanan çeşitli aygıtlar sayesinde trendler, soru-cevap analizleri, anahtar kelime aramaları yapılabiliyor, makine öğrenme modelleri geliştirilebiliyor. Kullanıcılar halka açık veri tabanıyla ortak çalışabilir, bunları kendi verileriyle birleştirebilir veya AWS Data Exchange üzerinden kaynak verilere ulaşabilirler.

AWS, enfeksiyon takibi yapılması ve solunum cihazları ile hastane yatakları gibi hayati kaynakların dağıtımının kolaylaşması için yerel sağlık yetkililerinin gösterge panelleri kurabileceklerini de söylüyor. Bu sayede salgın uzmanları kendi verilerini sunabilecek, trendler ve sorunlu bölgeler için önceden tahminlerde bulunabilecekler.  8 Nisan’da yayımlanan bültende AWS COVID-19 veri tabanının nasıl kullanılacağı örneklerle açıklanmış durumda. Bu verilere erişmek için öncelikle bir AWS hesabınız olmalı. Daha sonra da AWS CloudFormation stack ve AWS Glue kaynakları oluşturma izni almanız gerekli.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu