Haberler

Amazon, “Project Kuiper” Uydu İnternet Projesinin Kullanıcı Terminallerini Tanıttı

Şirketten gelen son bilgilere göre Amazon, uydularını fırlatmak için, Jeff Bezos’un Blue Origin roketleri tek seçenekleri olmayacak.

Amazon, Project Kuiper için kullanılacak son kullanıcı terminallerinin tasarımını kamuoyuna sundu. Terminallerin düşük maliyetlerin ve kompaktlıkları ise temel bir özellik olarak vurgulandı.

Geniş bant internet sağlamak için takım uyduları kullanacak olan bir başka şirket olan SpaceX’in CEO’su Elon Musk, son kullanıcı terminallerini tüketiciler için uygun hale getirmenin en büyük zorluk olduğunu belirtmişti.

Starlink terminalinin çapı 48 cm (18,9 inç) iken, Amazon’un yeni açıklanan prototip aşamasındaki terminali ise sadece 30 cm (12 inç) çapında olacak. Amazon, bu fark için “eski anten tasarımlarına göre daha küçük ve daha hafif” ifadesini kullanarak Starlink’e de bir gönderme yaptı. Daha küçük boyut, son kullanıcı için kompaktlık avantajının yanında, Amazon’a da üretim maliyetlerini düşürmesi açısından yardımcı olacak.

Amazon’da Project Kuiper Teknoloji Başkan Yardımcısı Rajeev Badyal, “Hizmet almayan ve yetersiz hizmet alan topluluklar için bir fark yaratmak istiyorsanız, hizmeti müşteriler için mantıklı bir fiyata sunmanız gerekir,” dedi.

Badyal’ın, açıklamasının devamı ise şöyle: “Bu basit gerçek, Kuiper için temel ilkelerimizden birine ilham verdi: uygun fiyatlı bir müşteri terminali üretmemizi sağlayacak hafif, kompakt bir anten icat etmek. Bu kadar küçük bir form faktörünün bu tür bir hız ve performans sağladığını görmek inanılmaz.”

Kuiper
“Project Kuiper’in terminali”

Amazon, daha küçük ve daha hafif terminalin üretim maliyetlerini “büyük ölçüde” azaltacağını düşünüyor.

FCC (Federal İletişim Komisyonu) Temmuz ayında , Amazon’un 3,236 uyduyu 590km, 610km ve 630km rakımlarda Dünya’nın alçak yörüngesine fırlatma planını onaylamıştı. Amazon, projeye 10 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Kuiper, prototip aşamasında 400 Mbps’lik performans sergiledi

Amazon oluşturdukları prototipin 400 Mbps’ye kadar hız sunduğunu açıkladı. Şirket yetkilileri ulaştıkları bu hızın ilerleyen dönemde daha da artacağını vaat ediyor.

SpaceX, kısmen yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketlerinde 60 Starlink uydusundan oluşan grupları yörüngeye fırlatabiliyor. Amazon ise, CEO’su Jeff Bezos’un uzay uçuşu şirketi Blue Origin’e sahip olmasına rağmen birden fazla fırlatma sağlayıcısı ile anlaşmayı planlıyor.

Amazon Cihazlar ve Hizmetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı David Limp, teknoloji medyasına bunun “tarafsız fırlatma” olduğunu söyledi. Limp fırlatma için yeni anlaşmalara açık olduklarını espirili bir şekilde de belirtti: “Roketi olan birini tanıyorsanız, bizi arayın.”

Blue Origin, bu Ekim ayında yeni Shepard roketini 13. kez fırlattıktan sonra roketlerin geri dönüşümü konusunda yeni bir rekor kırmıştı.

Limp, “Şimdi bir takım uydu oluşturma zamanının doğru olduğunu düşünmemizin nedenlerinden biri, fırlatma endüstrisinde meydana gelen bazı dinamiklerden kaynaklanıyor,” dedi.

“Her gün, yeniden kullanılabilirliğin yeni bir örneğini görüyoruz, her gün ister Raptor [Space X] ister BE-4 [Blue Origin’ler] olsun, daha iyi motorlarda yeni atılımlar görüyoruz.”

Amazon’un terminali, Dünya’nın yörüngesinde 35.786 km yükseklikte dönen bir sabit uydudan 4K kalitesinde video akışı sağlayabiliyor.

FCC, Amazon’un 30 Temmuz 2026’ya kadar uydularının yarısını fırlatıp, çalıştırmasını ve ardından 30 Temmuz 2029’a kadar da takım uydunun geri kalanını fırlatmasını talep etti.

Kaynak: zdnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Google CloudReady’nin Geliştiricisi Neverware’i Satın Aldı
web.dev, Geliştiriciler İçin 2020’nin En’lerini Paylaştı
10 ABD Eyaleti Google’ı Reklam Pazarını Manipüle Etmekle Suçluyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu