Haberler

Amazon Nisan Ayında Cloud İçin Yavaşlama Görüyor

Amazon Perşembe günü yaptığı açıklamada kurumsal müşterilerinin türbülansa hazırlıklı olması ve harcamalarını kısması nedeniyle uzun süredir yüksek olan cloud büyümesinin daha da yavaşlayacağının sinyalini verdi ve şirketin beklentileri aşan üç aylık satış ve kârını gölgeledi.

Uzun süren işlemlerde Amazon’un hisseleri, tüketici duyarlılığı ve şirketin cloud rakipleri arasındaki üstünlüğüne ilişkin iyimser görüşüyle başlangıçta yaklaşık 125 milyar dolar değer kazandı, ancak tüm kazancın birkaç dakika içinde kaybolduğunu gördü.

Hisseler şu anda %2 düşüşte

Amazon’un sürpriz yükselişi ve düşüşü, şirket için tehlikeli bir anın işaretleri CEO Andy Jassy, belirsiz ekonomi olarak adlandırdığı durumla mücadele etmek için Amazon’un çok çeşitli bölümlerindeki harcamaları azaltmayı hedefliyor. Aynı zamanda Amazon, yüksek profilli yapay zeka araçlarını piyasaya süren cloud rakipleri Microsoft ve Google’dan gelen yeni bir tehditle karşı karşıya.

Maliyet kesintileri derinleşti. Amazon, Kasım ayından bu yana 27.000 kurumsal pozisyonu işten çıkarmayı hedefledi; ve çalışan sayısı, henüz sona eren çeyrek itibariyle, depolar da dahil olmak üzere %10 azalarak 1,47 milyon tam ve yarı zamanlı çalışana düştü.

Kaynak: reuters

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu