Haberler

Almanya, ISS’leri Yavaş İnternet Hızları İçin İndirim Yapmaya Zorlayacak

Almanya Telekomünikasyon Yasası’nda yapılması planlanan yeni bir düzenleme, tüketiciler ve internet servis sağlayıcıları arasındaki ilişkiyi kökten değiştirebilir.

Taslağa göre, kullanıcılar internet hızlarını test edebilecekler ve gerçek dünya sonuçları ile ISS’lerinin vaat ettikleri arasında çok büyük bir sapma varsa, fatura indirimi almaya hak kazanacaklar.

İndirim tutarı, sözleşmeyle kararlaştırılan İnternet hızları ile gerçek hızlar arasındaki sapma ile karşılaştırılabilir olacak.

Müşterilerin, bağlantı hızlarını belirlemek için Alman Federal Ağ Ajansı tarafından sağlanan resmi internet hızı ölçüm uygulamasını kullanmaları gerekecek.

Ölçüm süreci, her gün on test olarak yayılmış iki ardışık gün boyunca 20 test yapılmasını gerektirecek.

Bu yöntem, herhangi bir hız sapmasının ağdaki anlık bir kesintinin sonucu değil, tekrar eden ve/veya sürekli olduğunun tespit edilmesine olanak sağlayacak.

İnternet indirme ve yükleme hızları, ISP’nin vaat ettiği rakamların %90’ının altındaysa, müşteri indirim almaya hak kazanacak.

Alman tüketici koruma makamlarına göre, sözleşmeye dayalı anlaşmalardan sapmalar ülkedeki internet kullanıcılarının %50’sinden fazlasını etkiliyor.

Bu nedenle, yeni yasa ISP’lerin pazarlama vaatlerini yerine getirmeleri ve daha tutarlı hizmet kalitesi sunmaları için dengeleyici bir dinamik ve teşvik sağlayacaktır.

Şu anda dünyanın pek çok yerinde tüketiciler, kademeli sözleşmelerde sabit bir fiyat ödüyor ve bulundukları yer için teknik olarak mümkün olan her hızı elde edebiliyor.

Yeni düzenleme Almanya için Aralık 2021’de devreye girecek

Bu yaklaşım, aynı hizmet paketi için aynı tutarı ödeyen ancak daha iyi hızların keyfini çıkaran diğer tüketicilere kıyasla sıklıkla tüketicilerin haksızlığa uğramasına neden oluyor.

Elbette herkes dava yoluna gidebilir ve mahkemede haklarını talep edebilir, ancak çoğu insan bu maliyetli ve sıkıcı süreci yaşamamayı tercih ediyor.

Bu açıdan bakıldığında, indirimleri faturalandırma hakkını getiren Alman yasası tüketiciler için önemli bir kazanım gibi görünüyor. Yakında diğer ülkelerde de benzer yasaları görmeyi bekleyebiliriz.

Yeni yasa Aralık 2021’de yürürlüğe girecek ve düzenleyicilerin taslağı Eylül ayında sundukları göz önüne alındığında, bunu benimsemekte ve işleri ileriye taşımakta hızlı davrandıkları söylenebilir.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Windows Installer Zero-Day Zafiyeti İstismar Edilmeye Başlandı
Apple, Casus Yazılım Firması NSO Group’a Dava Açtı
GoDaddy Veri İhlali Açıkladı: 1 Milyondan Fazla WordPress Müşterisinin Verileri Sızdırıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu