Nvidia’nın Orta Sınıf Ekran Kartları Karşılaştırıldı: RTX 5070, 4070, 3070 ve 2070 Test Edildi
Nvidia’nın orta sınıf ekran kartları yıllardır oyuncular için fiyat-performans dengesini sağlayan modeller olarak görülüyor. ComputerBase.de tarafından gerçekleştirilen kapsamlı testlerde RTX 2070, 3070, 4070 ve 5070 modelleri farklı çözünürlüklerde karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar performans, güç tüketimi ve verimlilik açısından net bir tablo sundu.
1080p Testlerinde Nesiller Arası Fark Ortaya Çıktı
1080p çözünürlükte işlemci yükü daha fazla hissedildiği için kartlar arasındaki fark düşük çözünürlüklere kıyasla sınırlı görünüyor. Yine de yapılan testler her nesilde kaydedilen gelişimi gösterdi. Cyberpunk 2077’de ışın izleme açıkken RTX 2070 yalnızca 12,9 FPS değerine ulaştı. RTX 3070 bu sonucu 23,8 FPS’ye yükseltti. RTX 4070, 48,2 FPS performans sergiledi. RTX 5070 ise 61,3 FPS ortalamasına ulaştı.
Oblivion Remastered oyununda RTX 2070’in 24,9 FPS değeri RTX 5070 ile 63,3 FPS seviyesine çıktı. Quake 2 RTX testinde RTX 2070’in 52,6 FPS sonucu RTX 5070’te 166,5 FPS’ye ulaştı. Daha hafif yapımlarda RTX 2070 dahi 100 FPS’in üzerine çıkarken RTX 5070’in 300 FPS’in üzerinde sonuçlar vermesi yeni nesil mimarilerin potansiyelini ortaya koydu.
4k Çözünürlükte Gerçek Güç Ortaya Çıktı
4K çözünürlük kartların gerçek gücünü yansıtıyor. Bu seviyede işlemci sınırlamaları ortadan kalkıyor ve ekran kartlarının mimari farkları belirginleşiyor. RTX 2070 birçok oyunda yetersiz kalırken RTX 3070 kayda değer bir artış sundu. RTX 4070 performans ve verimlilik açısından güçlü bir denge yakaladı. RTX 5070 ise en yüksek kare hızlarını sağladı ancak güç tüketimi yükseldi. Aşağıdaki tabloda 4K test sonuçlarını görebilirsiniz:
| Model | Raster (Ortalama FPS) | Işın İzleme (Ortalama FPS) | Ortalama Güç (W) | Verimlilik Raster (FPS/W) | Verimlilik Işın İzleme (FPS/W) |
|---|---|---|---|---|---|
| RTX 2070 | 36 | 25 | 171 | 0,21 | 0,15 |
| RTX 3070 | 61 | 48 | 218 | 0,28 | 0,22 |
| RTX 4070 | 85 | 55 | 188 | 0,45 | 0,29 |
| RTX 5070 | 107 | 63 | 231 | 0,46 | 0,27 |
Cyberpunk 2077’de ultra ayarlarda RTX 4070 ortalama 27,8 FPS verdi. RTX 5070 aynı sahnede 32 FPS değerine çıktı. Horizon Forbidden West testinde RTX 2070 yalnızca 31,6 FPS üretebildi. RTX 5070 aynı bölümde 91,1 FPS seviyesine yükseldi. Ratchet & Clank: Rift Apart oyununda RTX 4070, 92,6 FPS sunarken RTX 5070, 119,2 FPS değeriyle öne geçti.
E-spor odaklı Overwatch 2 testinde RTX 2070 ortalama 99 FPS verdi. RTX 5070 aynı oyunda 275 FPS değerine çıkarak 4K çözünürlükte yüksek tazeleme hızını destekleyen sonuçlar sundu.
Güç Tüketimi ve Verimlilik Dengesi Ön Plana Çıktı
Test sonuçları RTX 4070’in ortalama 188 watt güç tükettiğini gösterdi. RTX 5070’in ise 231 watt seviyesine ulaştığı kaydedildi. Her iki model benzer verimlilik oranları yakalasa da RTX 4070 daha düşük güç tüketimi sayesinde ısıl dengeyi daha rahat korudu. RTX 3070’in 218 watt tükettiği, RTX 2070’in ise 171 watt ile daha sınırlı kaldığı görüldü.
FPS başına watt oranlarında RTX 4070, ışın izleme senaryolarında 0,29 FPS/W değeri ile öne geçti. RTX 5070 ise 0,27 FPS/W ile benzer bir performans sergiledi. Bu fark RTX 4070’i daha dengeli bir seçenek haline getirdi.
RTX 4070 Dengeli Seçenek Oldu
Genel tabloya bakıldığında RTX 4070 performans, güç tüketimi ve verimlilikte dengeli bir model olarak öne çıktı. RTX 5070 ham performansta en yüksek kare hızlarını verse de güç tüketimi tarafında daha ağır sonuçlar sundu. RTX 2070 kullanıcıları için RTX 4070 ve RTX 5070 büyük bir sıçrama anlamına geldi. RTX 3070 sahipleri için ise RTX 4070, verimliliği ve DLSS desteği sayesinde daha mantıklı bir yükseltme oldu.
ComputerBase.de’nin testleri, Nvidia’nın orta segment ekran kartları arasında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koyuyor. RTX 5070, en yüksek ham performansı sunsa da, RTX 4070 verimlilik, güç tüketimi ve performans dengesiyle en iyi seçenek olmayı sürdürüyor. Bu sonuçlar, sektörün artık sadece ham güce değil, aynı zamanda akıllı mimariye ve enerji verimliliğine odaklandığını net bir şekilde gösteriyor.










